| GoalkeeperBoy a întrebat:

Salut.
Am un procesor Intel 2 core quad q9550 2.83ghz.
Vreau sa ii dau un overclock la procesor pana la 3, 2ghz.Cum fac asta? Exista sanse sa il ard daca dau de la 2, 83 la 3, 2? Am un cooler gammax 300. Dau funda si vot!

1 răspuns:
| LuciWv a răspuns:

OC-ul nu este complicat de facut, dar sunt multe variabile si riscuri,
1. Iti trebuie pe langa un cooler BUN si o sursa buna pentru ca atunci cand faci OC o sa fie nevoie de multa energie care se disipa in cooler
2. Daca tin eu bine minte si placa de baza trebuie sa PERMITA Overclock
Sfat : nu are sens sa faci asa ceva, da iti ofera ceva performanta insa si riscul de al praji avand in vedere ca nu ai experienta + 100% iti scade durata de viata a procesorului pentru ca il supui la temperaturi critice
Cauta pe Youtube un tutorial de OC pentru Intel, nu trebuie sa fie acelasi model dar pe aceeasi arhitectura, nu urmari un tutorial pe skylake cand ai probabil daca nu ma insel broadwell big grin
Bafta happy