| Gabitzu246 a întrebat:

Am un procesor Intel core 2 quad q6600 2,4 GHz si o placa de baza asrock p5b-de si as vrea sa stiu daca se poate sa ii fac un mic overclock la procesor din softul placii de baza (asrock tunner) mentionez ca coolerul este stock si temperaturile procesorului in idle este de 28 de grade iar in full load este de 55-60 (vara).ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da dar ca măsură de precauți supradimensionează răcirrea asta ca să fi sigur ca procesorul nu v asfârșii într-un norișor de fum, și recomand să nu te lăcomești la voltaje, deși tentația îi mare.De refulă nu recomand OC-ul că mare lucru nu obții; hai să zicem că mai scoți de la 2, 4Gz un maxim 2, 8 asta ca să fie procesorul stabil dar sincer mai bine nu.Eu în locul tău nu alegea=m platformă Intel pentru gamming ci amd din cauza costurilor la upgrade plus baneficiile plăcilor asrock care au ucc, ceea ce era o chestie mult mai sănătoasă decât oc-ul care este depășit ca tehnologie, forțeză componentele și le scurtează viața prin supraalimentare.Succes

6 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Daca vrei sa-l duci pana in 3, 0 e ok, mai sus iti trebuie alt cooler sau chiar schimbarea sistemului de racire, am si eu tot procesor ca al tau.
Bafta!

| thekillerboyka a răspuns:

Dar dc iti trebuie oc la quad core? -.- man poti duce orice joc, orice aplicatie. Lasal frate asa, oricum poti face oc fara probleme, eu imi duc dual coru la 80 grade si mi se rupe... deci 60-70 de grade nu-i bai!

| Gabitzu246 explică (pentru thekillerboyka):

80 de grade? nu imi sa cred, pentru un procesor si 60 este cam mult.

| thekillerboyka a răspuns (pentru Gabitzu246):

laughing am ziso la misto, 80 grade e pentru gpu xD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Temperatura ar trebui sa fie pana in maxim 50 grade daca la tine ajunge deja la 60 daca mai faci si overclock nu cred ca o sa fie bine
alegerea ta

| AndreiBolos a răspuns:

Pe langa cooler, ventilatorul de sursa, cate ventilatoare de carcasa ai? Eu zic ca este posibil, insa oricum ai face tot se arde mai repede.