| octav005 a întrebat:

Salutare. Este vreo diferența între plac de baza cu socket 1050 și 1055? As putea folosi un procesor cu socket 1055 pe o placa cu socket 1050?

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Presupun ca te referi la socketurile de la Intel 1150 si 1155 (apropo, vezi ca mai exista si 1151).
In general, numarul acestui socket e dat de numarul de pini (sau contacte) de pe talpa procesorului (sper sa nu ma insel si tendinta sa fi ramas aceeasi), deci fizic nu ai avea cum sa-l inghesui in conditiile astea. laughing

| KodrutZ a răspuns:

Desigur. Daca il bati cu ciocanul, ca de mers, mai greu. Daca nu ar fi diferenta, nu ar avea nume diferite socketurile alea, nu crezi?
P.S. Probabil ca te refereai la 1050 si 1155, ca de 1055 nu am auzit sa existe.