| ShREKT a întrebat:

Salutare. Observ ca tot primesc mail-uri de la companii sau pagini cu care eu nu am nicio legatura, nu am accesat site-ul lor, nu i-am cautat vreodata si totusi primesc mizerii cu reclame. De fiecare data cand imi creez un cont undeva sunt atent sa nu bifez abonarea la newsletter si la scurt timp chiar si site-ul respectiv imi da mail-uri. De exemplu am circulat recent cu Wizz air si un magazin din aeroport a inceput a doua zi sa imi trimita reclame prin mail. Stiti cumva daca dupa regulamentul gdpr este legal ca Wizz sa imi dea adresa de mail mai departe la altii care sa imi trimita ofertele astea fara acordul meu? In special unde intentionat nu ma abonez la newsletter si totusi il primesc. As vrea sa stiu daca pot sa raportez undeva si sa reclam aceste firme care-mi folosesc adresa fara sa stiu si sa vreau. Dau funda

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Undeva ai permis- sau nu ai interzis cedarea adresei tale de e-mail.
Eu dau dezabonare la asemenea mail-uri reclama, dupa care le declar spam (daca tutusi mai re-apar).
Astfel, in cateva luni, am reusit sa nu mai am mail-ur nedorite nici in Spam.

| Darius50boss a răspuns:

Poți să dai spam

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Nu știu dacă există vreo autoritate care să ia în serios această problemă, eu dacă primesc mail-uri nesolicitate le dau spam direct.
E bine de asemenea să ai două conturi de e-mail, unul pentru lucruri importante (facturi, joburi) iar altul de rezervă pentru diferite solicitări unde adresa de e-mail e obligatorie.