| matrix100 a întrebat:

Salutare. Placa de baza de la calculatorul meu scrie ca suporta maxim 4 giga de ram. daca eu as pune in cele 2 sloturi cate o placuta de 4 giga in total ar fi 8. Nu ar recunoaste windowsul decat 4 sau ce s-ar putea intampla?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Vezi ca pe langa maxim total, trebuie sa vezi si cat duce maxim pe slot. Daca ai doua slot-uri si maxim total 4 GB este rezonabil sa presupun ca duce maxim 2 GB pe slot (2 x 2 GB = 4 GB). Asadar, daca pui 2 x 4 GB s-ar putea sa nu iti porneasca deloc (in fine, sa porneasca si sa "tipe" ca nu are RAM pentru ca nu recunoaste modulele de 4 GB).

Poti sa spui exact ce model de placa de baza ai?

6 răspunsuri:
| Numelecontuluinupoatefimodificat a răspuns:

Ideea e ca arhitectura placii este probabil pe 32 de biti, ceea ce face imposibil matematic sa poti sa ai mai mult de 4 gb de RAM. Zic sa strangi bani si sa iti iei una pe 64 de biti. Vreau funda

| matrix100 explică (pentru flixbuster):

2 x240-pin DIMM, Max. 4 GB, DDR2 667/533/400 Non-ECC, Un-buffered Memory

| flixbuster a răspuns (pentru matrix100):

Lipseste din specificatii chiar la producator detaliul cu RAM maxim pe slot. Pe baza matematicii enuntate anterior as paria o bere ca nu duce mai mult de 2 GB pe slot. Pentru siguranta, asta iti recomand - 4 GB total facut din 2 x 2GB.

Daca cumperi de undeva si au si modul de 4 GB, poti ruga sa incerce sa iti puna un astfel de modul de proba sa vezi daca iti pleaca, acesta este testul care elimina orice dubiu. Dar fara test pe modul de 4 GB nu iti recomand sa cumperi asa ceva.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Computerul recunoaste maxim 4 GB RAM. Cate 2 GB in fiecare slot. Acesta e maximul.

| GanduriDeCafea a răspuns:

Salutare, limitarea de memorie ram o impune procesorul, verifica specificatiile procesorului tau pentru a vedea daca merita sa investești in RAM.