| anonim_4396 a întrebat:

Calculatorul este compatibil cu placa de baza? adica pc-u` il reprezinta placa de baza? pe site-ul official de la asus imi zice ca placa m2a-mx suporta 4 gb ram deci eu practic am inca 3 sloturi de placute de rami disponibile pentru uz, eu avand in prezent 1 gb? eu asa ma gandesc ca placa de baza este aleasa in functie de cate sloturi de rami ai disponibil in pc?
Funda

Răspuns Câştigător
| FrostByte a răspuns:

De fapt ar fi invers, calculatorul tau este reprezentat de piesele alese. Incepand cu placa de baza si terminand cu alte placi pe sloturile placii de baza. O placa de baza nu e determinata doar de cate sloturi Ram si ce tip sunt acestea, dar si de tip socket (slot procesor), sloturi PCI/IDE, cate ventilatoare de carcasa suporta, placi integrate, etc.

1 răspuns:
| ionutzuu194 a răspuns:

Nu prea ai formulat bine intrebarea...adica cand zici pc e si placa de baza ...nu neaparat placa ta de baza e dual chanel deci poti sa bagi si 2 placute de 2 gb