| nashu40 a întrebat:

Salutare prieteni!
Am doua intrebari scurte:
1. Daca am windows 10 pe un SSD si cuplez si fostul HDD ca slave, dar pe care am avut windows 7 (si a ramas formatat cu windows 7 asa cum a fost initial), vor fi probleme de comunicare? Adica va recunoaste SSD-ul la fel fisierele si tot ce mai e pe HDD?
2.Eu m-am hotarat sa-mi up-gradez sistemul pe bucati. Momentan mi-am luat un SSD si o placa video. Urmand pe parcurs o placa de baza si un procesor decent. Placa video e o nVidia GTX1650 4GB.
Intrebarea e urmatoarea: daca montez placa video pe vechea mea placa de baza care are un procesor dual core de la Intel, in conditiile in care nu o voi folosi deocamdata la jocuri puternice (eventual doar un FIFA 2015 pe care il am instalat), va avea de suferit procesorul, se va incinge sau altceva? Ma refer nu neaparat doar la un joc ce eventual il poate solicita ci si la folosirea uzuala.
Multumesc anticipat si o zi frumoasa tuturor!

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

1, nu merge trebuie reinstalat.
2. merge pusa pe placa veche.

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

1. Nu sunt probleme. Vei putea accesa fisierele de pe HDD dar nu vei putea folosi programele de pe el. Metoda asta de conectare se foloseste de multe ori la recuperari de date.
Totusi daca vrei sa lasi HDD-ul acela acolo permanent ar fi o idee buna sa formatezi HDD-ul.

2. Nu are nicio problema procesorul sau placa veche. Totusi asigura-te ca sursa veche are suficienta putere sa suporte placa video (300W minim) si ca slotul PCIe de pe placa de baza e mai lung sau egal cu cea a slotului placii video (altfel nu o sa ai fizic unde sa o bagi).