| Andrei1099 a întrebat:

Ce placa de baza, placa video si procesor imi recomandati pentru un sistem mediu, cat de cat decent? Sa nu fie foarte scump maxim 15 milioane.

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

In banii astia iti propn sa-ti cumperi si un HDD SATA: http://bit.ly/GBjJsb
- ai o placa de baza buna;
- procesor dual-core;
- inca 4GB RAM;
- HDD 500GB;
- sursa Sirtec 400W de calitate care va tine sistemul fara sa "gafaie";
- HD 7770 care iti va rula toate jocurile in conditii bune.

Spune exact numele sursei si ce putere are; poate este ceva de calitate si nu va mai trebui sa cumperi si sursa.

9 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Salut, conteaza si memoria RAM pe care o ai.
Placa video sa fie de minim 112 biti 1 gb.
Procesorul neaparat unul dual core nu mai mic de 2.4
Iar placa de baza sa fie compatibila cu piesele pe care le gasesti, marca ei sa fie Gigabyte (sunt cele mai bune).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de 15 milioane iti faci un PC "brici". Poti cauta piesele pe emag.ro. Sper ca te-am ajutat.

| IulianP a răspuns:

Restul componentelor care sunt?
Pentru ca este destul de important de stiut ce memorie RAM, HDD(este SATA sau IDE?), carcasa si sursa(firma si putere) detii.

| Andrei1099 explică (pentru IulianP):

Pai am un HDD IDE, memorie ram 4 gb ddr3, carcasa de la diablo foarte mare si o sursa a carei firma nu o stiu inca.

| Andrei1099 explică (pentru IulianP):

M-am uitat la sursa si este de 230v, modelul este fsp300-60atv.

| Andrei1099 explică (pentru Andrei1099):

M-am uitat pe linkul tau si eu as fi ales alta placa video: http://www.emag.ro/......ER0G7BBBM/

| IulianP a răspuns (pentru Andrei1099):

De ce vrei sa schimbi placa video cu una mult mai slaba?!
Sursa va trebui schimbata deoarece este veche si nu are suficient amperaj pe linia de 12V.

| Andrei1099 explică (pentru IulianP):

Eu as dori o placa video cu 2 gb memorie.

| IulianP a răspuns (pentru Andrei1099):

Si ce sa faci cu o placa video cu 2GB vRAM? Degeaba are o memorie de 2GB pentru ca este mult mult mai slaba decat HD 7770.
Ai aici o comparatie intre HD 6670(o placa mai buna decat 6570 2GB) si HD 7770: http://www.anandtech.com/bench/Product/613?vs=536

La ce rezolutie te joci?

| IulianP a răspuns (pentru Andrei1099):

In banii astia iti propn sa-ti cumperi si un HDD SATA: http://bit.ly/GBjJsb
- ai o placa de baza buna;
- procesor dual-core;
- inca 4GB RAM;
- HDD 500GB;
- sursa Sirtec 400W de calitate care va tine sistemul fara sa "gafaie";
- HD 7770 care iti va rula toate jocurile in conditii bune.

Spune exact numele sursei si ce putere are; poate este ceva de calitate si nu va mai trebui sa cumperi si sursa.