| anonim_4396 a întrebat:

Recent am achizitionat doua placute memorie ram de 2gb ddr3 la un pret de nimic, dupa am aflat ca au fost "imprumutate"!
Intrebarea mea este: exista vreo sansa sa ma trezesc cu politia la usa? se pot gasi cumva placutele ram, cum este cu smartphone-urile, gen urmarire prin sateliti, locatie etc?
Multumesc!

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Șansele sunt foarte mici, dar totuși dacă cel de la care au fost furate are înegistrată configurația hardware la Microsoft(Windows licențiat) atunci folosind serverele Microsoft, și asta numai la solicitări precise și exprimate în clar Microsoft va pune la dispoziția poliției datele hardware ale Pc-ului de pe care au fost furate, sau de asemenea dacă Pc-ul a fost unul de firmă, atunci aceste informații pot fii obținute de pe serverul firmei respective.
În rest nu are cum să fie depistate.Succes