| Vladutzutvi a întrebat:

Salutare TPU! Am si eu o mica problema. Am un router wireless TP-Link TL-WR841ND cu 300mb/s. Problema e ca nu prea merge LAN-ul. Am conectat cablul de la provider in router si pe wireless netul merge struna,dar cand trag din router in PC sa fac conexiune lan,nu merge netul pe PC desi imi arata in tray icon monitorul acela de la net ca are net,dar totusi nu merge.
Am facut si conexiunde directa cu cablul de la provider la pc si netul merge,dar nu inteleg ce are de nu merge... Mentionez ca nu cablul de retea este de vina, am incercat cu 2 cabluri si face exact la fel.
Va rog mult sa ma rezolvati. Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| RoyDupuis a răspuns:

Nu inteleg de ce nu-ti suni provider-ul? Va veni o echipa/un angajat care va face acest lucru gratuit! este datoria lor!

| Vladutzutvi explică (pentru RoyDupuis):

Pai am sunat providerul, a zis ca a descis un deranjament si o sa vina un echipaj in zona(asta a fost acum 2 zile) si au zis ca au fost probleme de tensiune... In fine, problema persista, si i-am sunat iar si au zis iar ca o sa trimita un echipaj in zona. Ma gandeam ca poate problema e de la mine... Daca persista, maine ii sun din nou.

| Alex_Alexandru_2001_iFDw a răspuns:

Si eu am patit la fel asa ca incearca sa intri pe ip-ul ruterului care de obicei este pus pe o eticheta pe spatele ruterului si apoi o sa iti ceara un username si o parola care tot pe eticheta aia sunt apoi apesi Quick Setings>Next> selectezi PPPoE apoi bagi usernameul si parola de pe contractul de la cei de la compania de internet apoi te descurci...

| Vladutzutvi explică (pentru Alex_Alexandru_2001_iFDw):

OFF TOPIC:Nu te vad prea priceput, cred ca mai degraba ai alta intentie de ai scris aici.
ON TOPIC: Nu sunt chiar atat de...paralel in domeniul asta, stiu cum sa intru in router si alte alea, am incercat si sa resetez routerul si tot degeaba, nu a functionat. Alte idei?