| designerandrei a întrebat:

Care dintre aceste 2 proceosare este mai bun : i3-8100 Coffe Lake si i5-7400 Kaby Lake.

Răspuns Câştigător
| vidiinho a răspuns:

Multi vorbesc, putini stiu, i5-ul 7400 nu mai merita absolut deloc, fiind deja o platforma moarta, fara posibilitate de upgrade. Ca performanta, cele 2 sunt aproximativ egale, dar i3-ul merita mai mult din prizma faptului ca poti, pe viitor, sa faci upgrade la un i5/i7 coffee lake, nu stiu daca ai observat, dar numarul nucleelor, si al thread-urilor la ultima generatie, a crescut
i3-ul avand acum 4/4 fata de 2/4
i5 6/6
i7 6/12

4 răspunsuri:
| AlphaRo03 a răspuns:

În mod clar, I5 7400 deoarece, în primul rand e generație mai noua. În al doilea rand, nimic. Ținând cont ca a apărut I9, deja i3 a început sa invecheasca, totuși. E alegerea ta, însă eu îți recomand sa dai cu 100 - 200 de lei mai mult și sa iei i5 ul.

| JackR a răspuns (pentru AlphaRo03):

"I5 7400 deoarece, în primul rand e generație mai noua".
Mai citeste odata: i5 7-400 vs. i3 8-100. 8 este mai mare decat 7, deci i3 este generatia mai noua!

| IIIshaneIII a răspuns:

I3 e pe platforma mai noua si asta spune tot

| Viorel47gk a răspuns:

I 5-ul este mai bun te asigur.