| Doodleskull a întrebat:

De ceva timp am invatat sa fac un stick usb de pe care sa rulez un os.
Problema este : cum sa mi se salveze datele pe stick ex muzica poze... chiar si dupa ce am stins calculatorul si am scos stickul
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Probabil ca OS-ul rulat de pe stick nu da acces la stick in modul scriere in timpul rularii os-ului cu stick-ul conectat la calculator.

Trebuie de vazut daca acel OS rulat de pe stick poate accesa stick-ul, poate e nevoie de o partitie separata pe stick in care sa fie scrise muzica si pozele.

Cred ca daca vor exista mai multe detalii, cum ar fi - despre ce OS este vorba si in ce mod a fost pregatit stick-ul pentru a rula acel OS, se va gasi cineva care sa dea un raspuns mai util.

| Iwao a răspuns:

Setand persistent file size la 2-5 gb, depinde de capacitatea stick-ului.
Vezi aici:
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Iti recomand linux mint pe 32bit, vine cam cu tot ce trebuie, drivere, codec-uri.
https://www.linuxmint.com/edition.php?id=159