| EdDy99 a întrebat:

Mi-am reinstalat windows-ul pe un pc mai vechi si nu imi citeste placa de sunet. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?! Pc-ul are windows xp professional sp 3. Multumesc!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Instaleaza driverul

| EdDy99 explică (pentru suntserios):

L-am instalat de nu stiu cate ori, dar nu este de la asta... daca nu imi recunoaste placa de sunet pe ce sa ruleze driver-ul... E ca si cum ai pune un motor pe jos, pentru ca nu ai masina

| dannyel86 a răspuns (pentru EdDy99):

Nu recunoaste in ce sens? Nu apare deloc, e cu semnul exclamarii? Driverul de unde l-ai descarcat? De pe site-ul oficial? E compatibil driver-ul descarcat cu sistemul de operare?
Aceste intrebari te ajuta sa-ti dai seama daca ai o problema software, de care poate nu esti constient, sau la mijloc e intr-adevar o problema hardware, care presupune achizitionarea unei placi audio separate, pentru a avea din nou sunet. Uneori sunetul e oprit si din Windows, din diferite motive, prin urmare trebuie sa tii cont si de acest lucru.

Daca ne poti arata o poza cu eroarea sau cu lista din Device Manager, am putea intelege mai bine in care dintre eventualele probleme te incadrezi.

| K0sti a răspuns (pentru EdDy99):

Pai nu o recunoaste pentru ca instalezi aiureli si nu driverul care trebuie...

| EdDy99 explică (pentru dannyel86):

Am sa incerc mai multe drivere... poate asta e problema, daca nu merge... revin cu detalii

| agent003 a răspuns (pentru dannyel86):

Am avut si eu asa problema dar am reinstalat alt windows si totul era bine, poate problema este in windows, incearca altul