| Alion a întrebat:

ro! vreau sa imi cumpar un laptop sau un notebook. bugetul este de 1500 ron. vreau sa poata cat mai multe... nu ma intereseaza un pret mai scazut, ma intereseaza performanta. ce recomandati? cel mai performant laptop/ notebook primeste funda!

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| 334499 a răspuns:

Http://www.emag.ro/.......RJW0C.030 uite aici unul super bun la pretul asta

| KodrutZ a răspuns:

Ia desktop. Nu exista laptop performant in 1500 RON, unde mai pui ca daca il vrei pentru joace (nu imi pot imagina ca faci proiectare sau randari si ai buget de doar 1500 RON), in maxim 2 ani e mort.

| Alion explică (pentru KodrutZ):

Initial si eu tot desktop am vrut, insa peste 2 ani plec la facultate si o sa am nevoie de un calculator pe care sa il pot lua cu mine ( doar nu o sa ma car cu desktopul ); si oricum nu prea ma joc... poate o data pe luna un counter, un samp, nu ma intereseaza decat sa faca mereu fata cerintelor mele... mersi oricum pentru sfat!

| KodrutZ a răspuns (pentru Alion):

Ba da, te cari cu desktopul. Macar nu o sa ai monitor cu tub cum am avut eu, si uite ca am carat CU TRENUL monitor CRT de 15 kile+unitate de la Rm-Sarat pina la Iasi si nu am murit. In 2 ani, cam orice laptop pe care il iei acum si il folosesti cit de cit pina atunci o sa fie praf SI iesit din garantie. Iei desktop, la majoritatea componentelor vei avea 3 ani garantie, plus ca in caz de ti se duce placa de baza, il poti repara (la laptop, ti-a murit placa de baza in afara garantiei, adio - te costa cit un laptop noi, de obicei). Cu un buget dublu, ai putea gasi ceva laptopuri din clasa business care sa isi merite banii si sa ai sanse sa te slujeasca macar vreo 4 ani. Astea din clasa low-end ti-e si frica sa le tii de un colt (am un ASUS de genul asta, care chit ca are o configuratie ok si display de 17.3, ca si fragilitate e ceva de speriat, si in plus de asta, mi-au trecut destule laptopuri prin mina suficient cit sa pot spune ca, daca vrei sa investesti cu cap pe termen lung, singura alegere e desktopul SAU un laptop de-ala cu protectie military standard - doar ca alea sint de pe la 2500 EUR in sus).

| Alion explică (pentru 334499):

Al tau parea initial castigatorul, dar a depasit cu 99 de lei bugetul si in plus boomblast mi-a dat un laptop cu placa video integrata.

| 334499 a răspuns (pentru Alion):

Erau si mai ieftine dar unul mai ieftin cu 99 ron avea 2gb ram doar happy si hard mult mai mic happy pentru inca un milion credeam ca nu conteazawinking