| MariusCosmin14 a întrebat:

Salutare tuturor :) Am o placa de baza Gigabyte GA-H61M-DS2 si astazi incarcand sa ii fac un update de RAM am constatat ca atunci cand am introdus placuta de ram in slot1 PC-ul meu nu vrea sa mai porneasca in ruptul capului,dand mereu reset, iar atunci cand introduc placuta in slot 2 functioneaza normal.Slot 1 nu cred ca ar fi prajit, intrucat atunci cand am placuta de ram atat in slot 1 cat si in slot 2 tot nu vrea sa porneasca.Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Multumesc anticipat :D

-Placa de baza http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pi d=3970#ov

-Ram: http://www.altex.ro/......333mhz-cl9

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ai spus de update la memoria ram. Prin urmare, ai deja o placuta ram pe care vrei sa o schimbi sau la care vrei sa adaugi una noua. Placuta veche ai incercat-o in slot 1? Daca face probleme, tind sa cred ca slotul 1 de pe placa de baza e defect. Si atunci esti nevoit sa folosesti doar slot 2. Pentru lamuriri tehnice, care sa explice exact cauza, e bine sa apelezi la un service, dar numai dupa ce te convingi ca e o problema cu placa de baza. Cand si slot 1 si slot 2 sunt ocupate, sistemul poate crea erori, pentru simplul fapt ca unul din sloturi nu e functional in mod corespunzator.

| MariusCosmin14 explică:

Mulțumesc pentru răspuns happy Intr-adevăr nici plăcuță veche nu funcționează in acest slot, deci PC-ul meu o sa ajunga in service sad