| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor
Am revenit cu intrebarea deoarece nu am primit niciun raspuns.

Am si eu un transformator "rusesc", pe care scrie doar "tb11-1mh-220-50", si vreau să fac un aparat de sudură din el. Dar nu stiu ce trebuie să calculez spirele. De fapt vreau să pun fir lițat. Dar de ce diametru si de căte ori infășor pe pachetul de tole.

Mă poate ajuta cineva?

Dau funda

Mentionez ca este unul rusesc si mă gandesc ca este destul de bun

Din cate am citit pe intermet am

Observat ca este unul ridicator. De la 230 la 2kv( 2000v)

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E un traf pentru cuptor cu microunde. Mai greu să-l faci pentru sudură; oricum, ar avea curent prea mic pentru a fi cu adevărat util.

| gabicoo a răspuns:

Mergi la un magazin specializat si cumpara-ti un aparat de sudura adevarat. Sa stii ca nu sunt prea scumpe.
Daca vrei sa faci improvizatii risti sa te curentezi.
Ai grija ca "Lenesul mai mult alearga si scumpul mai mult pagubeste".