| bistrita1984 a întrebat:

Sal.merge sa fac aparat de sudura cu tole de cupru, facute manual din coala de cupru?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De mers merge dar nu sa fie in totalitate din cupru.

7 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

NU

| Radu284 a răspuns:

Exista un motiv pentru care tolele sunt facute din fier. Trebuie sa se formeze un camp magnetic in jurul lor, si fierul e mai bun decat alte metale.

| IustinDiac a răspuns:

Cuprul este diamagnetic, nu merge.

| bistrita1984 explică (pentru IustinDiac):

Multumesc frumos, dar nici din tabla normala nu merge bine, am inteles ca de siliciu tabla ar fi cea mai buna, doar ca nu prea am la indemana din motivu asta ma gandeam la coala de cupru din comert dar daca nu merge asta este.

| IustinDiac a răspuns (pentru bistrita1984):

Tabla normala trebuie sa fie perfect plana (sa nu ramana spatii intre tole), tolele trebuie izolate intre ele cu lac si montate alternat. Rezistivitatea interna si remanenta magnetica a tablei conteaza si ele. In alte cazuri obtii pierderi mari prin incalzire/incingere. Industrial se folosesc compozitii speciale pentru tabla. Oricum trendul actual este sa se renunte la transformatoarele cu tole in favoarea celor in comutatie.

| bistrita1984 explică (pentru IustinDiac):

Ok...mersi de sfat o zi buna iti doresc... cele bune.