| shurubeluuuu a întrebat:

Salutare tututror!
imi doresc de foarte multa vreme sa imi confectionez un mic aparat de sudura (pentru lipit fire,sau ceva metalic subtire,de fapt vreau sa il fac mai mult de placere)!
am citit pe net o gramada de idei si de opinii,o multime de schite(complicate),dar am citit pe un site ca,desfacand secundarul si inlocuindu-l cu un fir litat mai gros decat primarul,astfel as putea obtine destula putere sa topesc metal!
tin sa mentionez ca,in locul unui electrod normal, se recomanda folosirea unei tije de grafit ascutita la un capat(recuperata dintr-o baterie)!
eu as dori ceva simplu, sa imi permita topirea unei sarme de 3-5 mm grosime!
am inteles ca pe secundar nu conteaza numarul spirelor, dar in schimb spirele ar trebui infasurate strans!
am un transformator dintr-o sursa(dimensiuni:8cm x 8 cm x 8cm ),am desfacut secundarul, iar in locul lui am infasurat o sarma litata izolata de 2, 5 mm, si am realizat vreo 5-6 spire!
intrebarile mele sunt :
-ce se intampla daca il bag in priza si pun secundarul cap in cap?
-merge asa cum l-am facut?
-ce modificari trebuie facute pentru a-l imbunatatii?
-daca nu e bine, atunci cum pot realiza unul (dimensiuni reduse)?

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Intre un aparat de lipit si unul de sudura este mare diferenta, dupa cum bine stii. Pentru amuzamentul tau poti continua cu astfel de intrebari.

| horia2012 a răspuns:

Ai mai pus o intrebare cu un pistol de lipit si ti-am spus ca nu poti sa-l faci acasa. Vad ca insisti. Daca nu ai cunostinte de eletronica (electrotehnica) nu te apuca. Placerea te poat costa scump.
1. Transformatoarele nu se fac cu sarma litata.
2. Cum poti sa spui ca "nu conteaza nr.de spire". Exact nr. de spire regleaza tensiunea. Si altele.
Sa-ti raspund la intrebari:
-daca il bagi in priza cu secundarul cap in cap, ori arzi sigurantele, ori arzi transformatorul, iar in cazuri mai grav i-a foc.
- merge asa cum l-ai facut, dar numai sa pui un bec de 2-3-6V si va lumina.
- modificari, numai dupa ce inveti:
http://www.electronica.ro/transformator.shtml

| shurubeluuuu explică (pentru horia2012):

Pe net zicea ca pe secundar se poate infasura un fir litat izolat, fara un nr strict de spire!

| horia2012 a răspuns (pentru shurubeluuuu):

Arata-mi unde scrie pe net. Totul consta un puteri, curenti, tensiuni. Citeste ce ti-am dat despre transsformator. Faci ce vrei. Daca vrei sa faci experiente, macar ai grija.

| shurubeluuuu explică (pentru horia2012):

Uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=hTaGa93lOGU
nu trebuie sa ai cunostinte de electritehnica!

| horia2012 a răspuns (pentru shurubeluuuu):

Si ce a lipit cu el-tabla de 0.2 mm de aluminiu. Parca tu vroiai sa topesti fier de 3-5 mm. Era vorba de un experiment. 1-3 spire iti da o tensiune foarte mica, curentul e mai mare din cauza diametrului mare (sectiunii) sarmei. Tu nu vezi cat s-a chinuit sa construiasca cei 2 eletrozi din cupru pentru sudura in puncte. Si cat crezi ca rezista, doar nu a tras de cele 2 table. Era un simplu experiment despre tensiuni si curenti. Incearca, dar daca vrei sa-ti reuseasca procedeaza cum ai vazut in clip.