| User234588 a întrebat:

Salutare tuturor, am un macbook pro din 2008 cu 2. 53ghz core 2 duo 4gb de ram si placa video dedicata. Ce os sa instalez pe el, care ar fi cel mai bun? Alta problema, se încinge foarte tare in partea de sus stanga, cred ca acolo este procesorul, o sa schimb pasta si o sa il curat zilele astea, daca problemă ar persista de la ce ar putea fi? Se încinge de abia pot. pune mana pe el

7 răspunsuri:
| BogdanM275 a răspuns:

Ai putea încerca sa instalezi, o versiune mai noua de Mac OS dar e cam complicat, cel mai ușor ar fi sa instalezi windows 10 sau o distribuție de linux.

| adryang78 a răspuns:

Arhitectura de mac nu-ți permite să instalezi Windows, deci clar instalezi un sistem de operare dedicat. Configurația permite un OS X 10.7.5, cel mult.
Deocamdată nu te repezi să schimbi pasta. Curăță bine coolerul și procesorul (suflă-le cu aer comprimat). Ar trebui să rezolve. Dacă nu, abia atunci să schimbi pasta. Dacă nici asta nu rezolvă problema, înseamnă că nu face față coolerul.

| Bizon95 a răspuns (pentru adryang78):

Ce ai baut tu azi?
BINEINTELES ca poti sa instalezi windows pe mac
https://www.google.com/search?q=install+windows+macos

totusi, recomandat e intr-adevar sa instalezi macos, ala iti va merge cel mai bine din cauza ca e cel mai bine integrat cu el
conform google:
https://www.google.com/search?q=macbook+pro+2008+macos
https://everymac.com/......ility.html
maximum macos e 10.11 El Capitan

si e recomandat cu atat mai mult cu cat ai placa video integrata, as recomanda windows altfel (in jocuri creste FPS-ul cu 40% din cauza ca numai in windows exista DirectX, care in macos si in linux NU exista)

de asemenea, daca instalezi orice altceva decat macos, tastatura o sa devina foarte aiurea, din cauza ca numai in macos tasta command - ⌘ - este folosita, in restul, command ala o sa devina tasta de windows, care e o simulare

| mudokins78 a răspuns (pentru Bizon95):

A spus dedicata, nu integrata...(se mai inampla)

| Bizon95 a răspuns (pentru mudokins78):

Da, asa e, abia facusem ochi big grin
atunci revin si chiar recomand windows daca vrei sa joci jocuri!
macar in boot camp (adica folosesti macos in general si bootezi windows doar cand vrei sa te joci)

am facut teste personal pe un sistem pe care am instalat linux, macos si windows, iar apoi am folosit ca, comparatie "video stress test" din counter strike source (care e portat de steam pe toate 3 OS-urile) cu aceleasi setari video, si a iesit:
in windows 100fps
in macos 65fps
in Linux 55fps

DirectX-ul e responsabil de asta si e in continuare cel mai bun la jocuri

| User234588 explică (pentru Bizon95):

Nu voi folosi la jocuri, pentru jocuri am pc, am actualmente win10 dar nu am avut ocazia să experimenteze niciodată un macbook de aici si intrebarile, multumesc frumos

| Bizon95 a răspuns (pentru User234588):

Cu placere!