| AdyIndia a întrebat:

Salut, am un processor i5-8400 si o placa video 1050 TI, am un cooler bun la procesor si pasta, dar cand joc cs go procesorul sta in 60-65 de grade iar placa video in 50 de grade, si cand pun mana pe unitate este foarte fierbinte. iar cand nu ma joc nimic procesorul sta in 27-30 de grade si placa video in 35. Sunt normale temperaturile astea? Si de ce se incinge unitatea asa tare?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In teorie ar fi normale; fa-le un benchmark/stress test sa vezii n cat se duc; tu zici ca ai "cooler bun" dar exista "mai bun", pasta buna, la fel, exista "mai buna"; fa-ti un airflow corect, in functie de carcasa, adauga sau scoate ventilatoare, sau incearca si cu alta carcasa; schimba si thermal pad-urile de la placa video daca ai asa ceva, maxim un delid/relid la procesor te poate ajuta. Maxim un undervolt, in rest, nu prea ai cu ce sa-l ajuti. E logic, curentul se transforma in caldura.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E OK in principiu. Posibil sa ai si airflow mai dubios prin carcasa.

| NLS a răspuns:

Placa video are o temperatura normala, însă procesorul nu prea, avand in vedere ca jocurile folosesc ~ 70% placa video, și 30% procesorul.

Poate ai prea multa pasta pe procesor, ventilație precara datorata carcasei sau schemei de răcire...

| XYZ02 a răspuns (pentru NLS):

CS:GO este printre singurele jocuri ce solicita mai mult procesorul decat placa video.
Temperaturile sunt perfect normale.