| codrutz0000 a întrebat:

Salutare tuturor, as dori sa-mi imbunatatesc pc-ul.
In Momentul de fata folosesc :Intel e3300 2ghz 2 cpu
Amd Radeon 6570 2gb
2 Gb Ram (Toate astea pe win 7)
Si as vrea sa il imbunatatesc cu tonguerocesor (Nou, minim quad core)
Placa de baza care sa suporte procesorul
Si Memorie Ram minim 4 gb
Buget maxim 1000Lei
Ce imi sugerati?

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

O sa ai nevoie de

CPU + Placa de baza + Placa Video + Sursa - in 1000 de lei nu prea ai ce configuratie sa iti faci.

Presupun ca ai RAM DDR2 si o sursa destul de slaba.

| codrutz0000 explică (pentru Intruder19):

Ram da, ddr2, sursa insa nu stiu(in orice caz nu este cea pe care o am de la PC, aceea a explodat, am una cumparata anul trecut, insa nu stiu cat de buna)
Atunci mi ai putea spune te rog frumos, Cpu+Placa de baza +Sursa +Ram,(Nu vreau placa video)
Ceva asa cat de cat decent!

| Intruder19 a răspuns (pentru codrutz0000):

In 1000 lei fara placa video ai avea asa ceva:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1349568/

Trece putin peste bugetul tau cu 50 lei dar ai o configuratie destul de echilibrata.

| Jipa95 a răspuns (pentru codrutz0000):

Ar cam fi cazul sa schimbi platforma. Nu de alta, dar nu prea se mai merita sa investi in ziua de azi intr-o platforma de mult uitata. Vinde-ti unitatea, iar cu maxim 2000 lei poti avea ceva decent, relativ de calitate si performant.
Ca si exemplu, eu am un Asus p5kpl-vm ( 2.0 ) iar pe ea o placa video radeon r7 240 1gb Gddr5 ( 3.0 ) si nu intampin deloc limitari de performante ba chiar as putea upgrada placa video cu un r7 260x dar m-ar trage procesorul in jos ( bottleneck )

| CPAElites a răspuns:

Placa de Baza : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/m5a78l-m-usb3/
Procesor : http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/
Sursa : http://www.pcgarage.ro/surse/fortron/hexa-400-plus/

TOTAL : 1081.18 Lei
Procesor cu 6 nuclee!
Merita! Vinzi pc-ul curent si mai pui cv bani si iti cumperi o placa video buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acestui PC nu prea ai ce sa-i mai faci mare lucru, mai bine iti cumperi unul nou. Esti limitat de placa de baza care suporta probabil ddr2 si are socket 775, care e complet depasit. Astuia daca vrei neaparat sa-i faci un upgrade poti sa-i cumperi maxim un q6600 SH si 1 placuta de 2gb de ram. Asta te-ar costa sub 500 de lei. Totusi, trebuie sa fii atent la anumite detalii. Sa vezi daca placa de baza suporta un q6600, ce fel de memorii ai, ce frecventa au memoriile, daca se inteleg cu procesorul etc. etc.

| notefree a răspuns:

Sincer tot pentru ca toate componentele is praf