| Alexxanndru a întrebat:

Salutare.Va deranjez si eu cu o problema... totul a inceput de dimineata când eram pe skype cu un prieten ( eu folosesc skype pe telefon) si am observat ca telefonul efectiv frigea, la care imediat după s-a stins singur (după ce si-a "apăsat" singur de câteva ori pe "butoanele" de jos) ca apoi sa aflu ca de fapt eu m-am mai auzit pe skype încă vreo 2 minute după ce al meu telefon se stinsese. După ce l.am aprins mai avea 0% din 33 cat avusese anterior. Încă de atunci telefonul s-a incarcarcat foarte greu si începe sa se încingă fara sa-l folosesc la nimic anume. Prin încinge ma refer ca se încălzește mult mai mult decat inainte.I-am dat un reset din fabrica in speranța ca poate rezolv ceva..situația parca s-a mai îmbunătățit după, dar pana am instalat din aplicatiile de care aveam nevoie (whatsapp, Facebook, messenger, instagram..Si cam atatlaughing ). Acum pe seara, după ce am reusit sa-l incarc la 100% in decurs de vreo 5 ore... (daca nu mai bine) am zis sa vad care e treaba cu procesorul de se încinge si am instalat mai multe aplicații care insa îmi arata lucruri total diferite. Cpu Z îmi arata ca cpu este folosit între 0 si 25%, in schimb in aplicația Cpu Monitor( pe care am luat-o sa vad temperatura, nu scade sub 67%, iar temperatura este între 50-58C FARA SA AM ALTCEVA DESCHIS.Mie nu mi se pare deloc normal si nu inteleg de ce se încinge si daca nu il folosesc deloc si închid si toate aplicatiile active.Ma gândesc ca poate fi vreun proces care forțează procesorul? Trebuie oare sa-l duc la service? Stiti cumva ce pot face?

Îmi pare rău pentru exprimarea mea oribila si pentru ca mi-a luat atat sa descriu problema.
Îmi cer mii de scuze administratorilor daca nu am postat unde trebuie.

Va rog ajutati-ma! Mulțumesc mult
Telefonul este un Samsung Galaxy Core Prime LTE

6 răspunsuri:
| Alex_Alina_1994 a răspuns:

Incearca sa ii dai resetare din butoane, ma refer sa tii apasat pe Butonul de pornire cand e stins si pe butonul de volume Up in acelasi timp, o sa intre in meniul de resetare a androidului din fabrica. Poate sa se incinga daca este incarcat cu un incarcator defect sau incompatibil se poate sa se fi defectat ceva pe placa de baza. Daca nu merge cum ti-am spus mergi la service, o constatare costa in jur de 10-15 ron. Succes, daca nu reusesti sa faci resetarea aceea sunt mii de tutoriale pe Youtube. Sper ca ti-am fost de folos.

| LightenAND a răspuns:

Degeaba o sa ii dai reset, asa am avut si eu un telefon acum 2 luni mai exact un Allview (nu mai tin minte ce model) se incingea, isi dadea shutdown singur, il puneam la incarcat dupa 5 minute aveam 100% baterie dar tinea vreo 5-6minute maxim, i-am tot dat reset de cateva ori iar dupa tot asa facea...

Parerea mea e ca nu are rost sa il duci in service, eu iti recomand sa mai pui niste banuti sa iti iei un Samsung galaxy s6 / s7 sau un iphone 6 / 7 daca vrei ceva de calitate care sa te tina cativa ani buni... fara sa ai probleme de genu sau sa fii nevoit sa dai reset la telefon din luna in luna.

| tpuuser999 a răspuns:

Sigur se incinge procesorul si nu bateria? Verifica mai atent, pentru ca daca e de la baterie, o poti schimba la Core Prime.

| Alexxanndru explică (pentru tpuuser999):

Nu este bateria, toate aplicatiile îmi arata ca temperatura bateriei este normală, dar cea a procesorului creste destul de mult, chiar daca nu este "stresat" de aplicatii.

| Alexxanndru explică (pentru Alex_Alina_1994):

Am dat de 2 ori, parca s-a mai ameliorat putin problema.

| Alexxanndru explică (pentru LightenAND):

Cam iese din discuție varianta asta laughing sad