| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se mai încing atât de tare procesoarele smartphone-urilor apărute după 2018? De exemplu, am un Vodafone Smart ||| 975 din 2012 care este încă funcțional și un Samsung Galaxy a10, telefonul de bază. Ca să mă țină bateria mai multe zile la Galaxy a10, folosesc mai mult celălalt telefon pentru web browsing, Youtube. Se încinge destul de semnificativ procesorul. Pe Galaxy a10 se încălzește foarte rar procesorul și numai după uz intens: de două sau 3 ore. Știu că procesoarele telefoanelor au evoluat din 2012 până acum dar totuși sunt curioasă să știu ce anume face mai exact diferența, în afară de numărul de nuclee.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Tehnologia de fabricatie, mai exact. Cu cit e mai mic semiconductoru', cu atit mai economic si mai rece. https://www.androidro.ro/......-conteaza/

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cpu face diferenta, modul cum e facut, e mai mic, consuma mai putin desi nu se inclazeste asa puternic plus materialele folosite

| mgtow a răspuns:

Evolutia IT aia e smecheria

| Mosotti a răspuns:

Pai pentru ca procesoarele sunt mai bine facute, au alta arhitectura. Impart mai bine munca pe nuclee adica nu pune presiune doar pe mai putine cores, au bagat mai multe, impartind munca, fiecare nucleu e mai putin solicitat.

| PainTech a răspuns:

Litografia.
Altfel spus componentele procesorului sunt mai mici. Cu cat componentele sunt mai mici cu atât degaja mai puțina căldură și se încinge mai puțin. Asta e factorul numărul 1, dar au fost și alți factori.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate ai avut ghinion sa le nimeresti asa. Eu nu am observat asta