| nashu40 a întrebat:

Salutari!
Am facut un filmulet cu windows movie maker din imagini cu tranzitie intre ele si am adaugat si un fond muzical. Nu stiu ce se intampla insa, dar dupa ce filmul e gata muzica din fundal se aude sacadat aproape tot timpul. Am facut acelasi filmulet de mai multe ori si de fiecare data iesea la fel : sunetul se aude sacadat si e foarte deranjant.
Aveti idee de la ce poate fi si cum pot face un filmulet fara astfel de probleme?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sacadarea filmului rezultat este cauzata de suprasolicitarea procesorului (vezi graficul din Task Manager in timpul convertirii).
Ai verificat redarea filmului si dupa ce ai restartat calculatorul si pe alt calculator maiperformant?

Problema se poate ajuta fie folosind un calculator mai performant pentru compilare, fie prin folosirea a mai putine efecte deodata si a pozelor convertite EXACT pe rezolutia filmului (care si ea sa fie cat mai mica). In acest caz, compilarea se va face mult mai usor, iar filmul rezultat va fimai fluent.

7 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Încearcă camtasia, e un program foarte uşor de folosit pentru editat. ai nenumărate tutoriale pe YouTube.

O să-ţi iasă foarte profesional videoclipul, ai şi tranziţii, şi calitate sunet 10/10, ştiu de la mine, l-am folosit o bună perioadă de timp.

| NLS a răspuns:

Proshow Producer

http://www.photodex.com

Sau

PicturesToExe

https://www.wnsoft.com/en/picturestoexe/

Ambele sunt mult mai ușor de folosit decât un program de editare video, și sunt create special pentru slideshowuri.

Proshow e mai bogat în efecte și tranziții, mai ales cu pachetele adiționale, are o mulțime de formate de ieșire,
Si e folosit de foarte mulți fotografi, însă la concursuri picturestoexe e totuși mai utilizat.

| nashu40 explică (pentru Alexuţ02):

Multumesc!

| nashu40 explică (pentru NLS):

Multumesc, voi incerca!

| NLS a răspuns (pentru nashu40):

Ce ți a zis Bula nu i greșit, însă n as crede ca i procesorul, atâta timp cât nu ai ceva de 10 ani +.
Pentru ca dacă ar fi foarte slab, ar sacada măcar putin și imaginea, nu doar sunetul. (chiar dacă ai placa video decenta, și chiar dacă ea se ocupa în mare parte de redarea și randarea slide ului).
Nu ai specificat detalii importante:
Ce rezoluție are monitorul, la ce rezoluție ai randat tu proiectul, ce rezoluție au pozele folosite, ce procesor ai, ce placa video, și eventual cât ram.
Încearcă totuși un trial de proshow și vezi cum merge, e foarte ușor de învățat. Poți salva in ce formate vrei, atât ca vei avea un watermark în mijlocul imaginii.

| nashu40 explică (pentru NLS):

Salut NLS si multumesc pentru raspuns!
Hai sa-ti spun configuratia, in mare : procesor Intel dualcore E3400 de 2. 600Ghz, placa video GeForce 210 de 2 Gb, 6 GB memorie RAM DDR 3, monitorul e la rezolutia de 1440x900 la 60 Ghz, sistemul de operare e pe 64, Pozele folosite le-am prelucrat tot cu windows movie maker, adaugand scris si au avut rezolutii diferite, unele fiind destul de mici, eu marindu-le la o rezolutie mai mare.
Daca stau sa ma gandesc am mai avut aceeasi problema cu sunetul sacadat si cand am folosit alte programe triale de editare video, ca de exemplu Bandicut, care m-a atras pentru ca are timpul de lipire destul de scurt. Cand am folosit acel program am folosit niste filmari cu rezolutie mare, facute cu o camera profesionala, la care am adaugat niste poze. Dar pentru ca toate erau la rezolutie mare, inainte de a uni clipurile, le-am prelucrat pe fiecare in parte cu programul Any Video Converter si le-am facut la o rezolutie mai mica, pentru ca ocupau spatiu extrem de mult luate la total, cred ca depaseau un dual layer de 8, 5 Gb, apoi le-am unit pe toate cu Bandicut. Cam asta ar fi.
Am cautat astazi pe yotube despre programele trimise, voi incerca si proshow, multumesc, mi-a placut ce am vazut.

| NLS a răspuns (pentru nashu40):

Incearca sa pui asa ceva, daca nu ai de gand sa schimbi sistemul curand.
Vor fi cel mai bine investiti 60 de lei de la inventarea bursei incoace.

https://www.olx.ro/......aTnYt.html

Si pentru 200-300 ron, gasesti o GTX 650 Ti cu 2GB (preferabil ia Asus) E infinit mai buna decat ce ai tu, nu exista comparatie.

https://gpu.userbenchmark.com/......189vsm7740

https://www.olx.ro/......q-gtx-660/

Daca sunetul sacadat provine de la hardware suprasolicitat, asta ar trebui sa rezolve problema.