| heddy10 a întrebat:

Salutari! Am un stick USB ca cel din imagine ( https://s14.postimg.org/4pj9kp74h/c700x420.jpg ).

Dupa ce am transferat niste muzica pe el, l-am scos (copierea se terminase, doar ca nu am dat eject).

Cand l-am bagat din nou, nu mi-l mai recunoaste sistemul (Windows 10). Cand incerc sa il accesez din My Computer zice "F:\ is not accessible. The media is write protected", la fel si cand ii dau format. Nu-l pot accesa in niciun fel. Am incercat si cu programe de genu EaseUS Data Recovery sau M3 Data Recovery si imi zice ca stick-ul nu are niciun format (nici NTFS nici FAT32) dar in dreptul lui scrie Raw Data Format.

Am incercat si sa ii dau disable si apoi enable din device manager dar degeaba. Nu-l pot repara in niciun fel!

Nici cu comenzile din cmd nu functioneaza. ( https://s14.postimg.org/c5ij67cqp/image.png )

M-ar interesa mai mult sa repar stick-ul decat sa recuperez datele de pe el, deci daca stiti vreo modalitate prin care il pot repara dar pierd datele, nu e nicio problema.

Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| BububucatorulBubycus a răspuns:

Poti sal arunci...am2 nu i-am dat de cap am facut ca in tutoriale Youtube degeaba

| gelu1970 a răspuns:

Mini tool partition wizard free.
ar trebui sa il poti formata cu acest program.

| heddy10 explică (pentru gelu1970):

Nu vrea. Cand selectez stick-ul, imi dispar toate optiunile din stanga. Nu pot face nimic.

| gelu1970 a răspuns (pentru heddy10):

HP usb disk storage format
si
HDD Low Level Format Tool
incearca ambele. spune daca a mers.

| heddy10 explică (pentru gelu1970):

Nimic...Cu HDD LLF Tool pornesc formatarea dar imi arata pentru fiecare sector "Format Error occurred at offset 983, 040: 1117 - Device I/O error".

Am incercat cu mai multe tool-uri, si de la HP si de la Kingston si nici macar nu-mi apare device-ul in lista ca sa il selectez...

| gelu1970 a răspuns (pentru heddy10):

Inteleg. r posibil sa fie mort.
daca imi vine vreo idee iti scriu.
imi pare rau. sunt 6 euro pierduti. asta e.

| heddy10 explică (pentru gelu1970):

Multumesc oricum de ajutor!