| inna_8493 a întrebat:

Am incercat sa reformatez stick-ul, ca sa-l fac NTFS, pentru ca pe FAT si FAT32 imi apar numai erori, dar cand vreau sa-l fac NTFS si e aproape de final imi apare urmatoarea eroare:"Windows was unable to complete the format."...care ar putea fi cauza? funditahappy

Răspuns Câştigător
| darrenhaayes a răspuns:

1. ar putea fi in folosinta de un alt program
2. incearca sa ii dai o devirusare inainte de format
3. formateazal din CMD adica star/run/cmd/format G: unde "G"
este driverul tau detasabil
4. Incearca sa il formatezi normal nu doar quick
5. NTFS ul "ucide" stickul lasa-l fat 32
6. Du te in Device Manager din Control Panel right click pe stick tau usb properties click pe tabul Policies selecteaza Optimize for Performance
7. Daca tot nu vrea incearca softul asta http://www.softpedia.com/get/System/System-Miscellaneous/H2testw.shtml
8. In caz de nereusita; deschide geamu tinteste un cocalar sau pandeste unu puna trece si arunca in el.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dupa cum zice kongeriket, stickul e pus pe fat32 intentionat. Singurul avantaj pe care l-ai avea daca il faci ntfs e ca poti copia pe el fisiere mai mari de 4gb, insa pe fat32 vei avea viteza mai mare de scriere decat pe ntfs.
Erorile nu iti apar de la tipul partitiei.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Stick-urile nu trebuie să fie în format NTSF. Lasă-l FAT32 că ştie mai bine fabricantul de ce l-a pus aşa!
Salut!

| elycrissro a răspuns:

Daca nu poti cu windows incearca un programel special pentru reformatat stick-uri, inainte de a pune Windows-ul pe el.
Citeste mai mult..."Cum poti pune pe Stick USB (Flash USB) Windows 7, XP sau Vista"
http://www.byetsoft.eu/......vista.html

| cilion_5256 a răspuns:

In run.-> tapezi diskpart. enter. iti apare consaola.-> scrii ( list disk ) vezi sub ce numar e sticul apoi -> tapez ( select disk {numarul sub care e sticul } ca exemplu 2. asa. select disk 2 -> si tapez (clean) -> stikul e fata tabel de fisier. (curat ca din fabrica) happy apoi in disk manager il gasesti si dai la creare/ formatare si dai orce fisier de sitem. NTFS sau FAT.

| bxr20 a răspuns:

Incearca sa il formatezi de pe un alt PC, poate fi de la windows... si incearca si cu si fara "quick format".happy

| inna_8493 explică:

Mentionez ca initial stick-ul a fost NTFS, dar din greseala l-am facut eu FAT32, respectiv FAT si acum nu mai pot sa il refac NTFS!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca-l si cu un windowss 7.

| Narcis_Stancu_1998 a răspuns:

Aceasi problema o am si eu dar cu un cd-r si tot asa imi apare:Windows was unable to complete the format. Ce sa fac?