| mariusalex2019 a întrebat:

Se mai pot repara stickurile virusate?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, este posibil.
Intai este necesar un sistem protejat, care nu se poate virusa in mod automat, la introducerea stick-ului.
Este indicat ca sistemul sa aiba instalat Linux, ca sistem operational.
De pe stick se pot sterge manual fisierele de virus, dupa care se imunizeaza si se poate folosi stick-ul.
Daca nu avem un sistem Linux, atunci putem proceda si sub Windows, cu luarea masurilor de precautie necesare: dezactivarea rularii automate la introducerea stick-ului ("Autorun"), urmat de instalarea unui antivirus bun + vizualizarea fisierelor ascunse (in fereastra Explorer sau alt program de manipulare a fisierelor). De aici, procedam la fel ca si sub Linux:
De pe stick stergem manual fisierele de virus, dupa care se imunizeaza si se poate folosi stick-ul.

O modalitate simpla, dar foarte eficace de imunizare a unui stick de memorie este crearea pe radacina lui a unui folder pe care il denumim "autorun.inf", adica exact ca numele fisierului care ar porni rularea automata al majoritatii virusilor de stick USB. In acest caz, programul de virus nu mai poate scrie u fisier cu acelasi nume ("autorun.inf"), deci virusul nu va putea infecta noi sisteme, prin pornire automata la introducere.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se pot devirusa si sau formata cum a spus gabidumitrescu, dar nu un format de asta quick ci pe modul lent, adica care necesita o perioada mai lunga de timp.
Pe viitor exista o solutie de injectare a unui stick usb astfel incat sa numai poata fi virusat, in sensul ca chiar daca se pune un virus acesta nu se va mai rula pe modul automat:
https://ufile.io/9xfjhvg5

| GabiDumitrescu a răspuns:

Format si gata. Ai rezolvat problema.

| flixbuster a răspuns:

Da, din Linux, cu riscuri zero. Been there, done that (lots of times).

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=4M count=25
unde X trebuie sa-l stii (se afla usor cu GParted).

In limba romana: suprascrie cu zero-uri primii 100MB de pe stick. E nucleara treaba, nici un virus nu are cum sa "supravietuiasca" la asa ceva (nu supravietuieste nimic de pe stick, se pierde tot continutul, inclusiv tabela de partitii, boot sector).

Apoi trebuie repartitionat/reformatat stick-ul. GParted in Linux este din nou o alegere buna.