| BoloDesteptul a întrebat:

Se merita Linux in 2018?

17 răspunsuri:
| Cristipetrut a răspuns:

Nu prea, dar e alegerea ta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu "Se merita" ci "merita'" De doi ani eu sunt numai pe LInux(Mint Mate). Dar daca vrei jocuri moderne (ceea ce la voi tinerii este normal) ramai pe Windows.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca merita, mai ales la performanta.
Windows 10 merge de 40+ ori mai greu decat Linux.

| AlexDarius3 a răspuns:

Da, mai ales daca nu vrei sa ai probleme cu virusii, si daca ai un calculator slab pentru ca consuma putin.

| Uvox a răspuns:

Depinde, pentru jocuri nu prea, în rest e mai ok de multi ani încoace decat windows.

| BoloDesteptul explică (pentru Salontanul):

Vreau sa vad daca linux este bun pentru php si mysql. Pe windows chinuiala e imensa, am crescut cu Windows. Acum momentan sunt pe Ubuntu 18.04. Pana acum totul e bun, voiam sa aud parerea altora despre sistemul de operare.

| BoloDesteptul explică (pentru anonim_4396):

Da asta am observat si eu...

| flixbuster a răspuns:

Se merita motocicleta in loc de masina? Depinde de ce vrei sa faci. Nu exista OS-ul perfect pentru orice. Pentru PHP si MySQL, Linux este o alegere buna. Acum, Ubuntu 18.04 varianta default cu GNOME mergea greu pe un Celeron G1820 asa ca trecut pe Xubuntu 18.04 cu XFCE care mergea foarte bine si mai nou am facut un custom install plecand de la CD netinst cu Ubuntu core peste care am pus LXDE si am instalat doar programele de care am nevoie. Zboara. Asa ceva nu poti face in Windows - daca iti merge bine, daca nu scoti banu' si faci upgrade la hardware - nu iti poti instala un Windows core peste care sa vii cu o interfata grafica light.

| BoloDesteptul explică (pentru flixbuster):

Știu... Ubuntu 18.04 este destul de greu cu gnome. Pune unity 7 totuși, devine totul mai productiv și mai ușor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BoloDesteptul):

XFCE sau LXDE sunt si mai usoare decat Unity.
XFCE poate arata bine cu ajutorul temelor: ArcDark (pe desktop) si iconitele La Capitaine.

| BoloDesteptul explică (pentru anonim_4396):

In ambele aplicatii, ai optiunea sa dai disable la la compositor. Am testat si, performantele in jocuri( is cele mai usoare de vazut fps-urile) sunt absolut la fel. Pe TF2, pe ambele am exact intre 300-400 fps-uri, CS:GO cam intre 200-250fps-uri in ambele. Mai exact in general am avut pe tf2 352 fps-uri pe ambele desktopuri, pe exact acelasi pc. Problema e ca Xorg nu prea se imapca bine cu nVIDIA, si de multe ori pe KDE ma gaseam cu chestii bizare pe desktop.

| DoctorWh0 a răspuns:

Eu zic ca merita. Pentru PHP si MySQL este absolut perfect. Ai la dispozitie terminalul si multe alte unelete foarte foarte puternice pentru asa ceva. Ti-as recomanda ATOM IDE cu modulul pentru PHP si HTML. Foarte foarte bune IDE-ul. Cat despre faptul ca KDE si LXDE si XFCE si restul nu se impaca bine cu Nvidia, cam e adevarat. In general Linux nu prea se imapaca bine cu Nvidia( din experienta mea, atat cu Xorg cat si cu Compiz, totusi la Compiz situatia e mult mai buna). Nu prea ai ce face, decat sa iti schimbi placa video pe ceva AMD. Nici Linus Torvalds nu se impaca prea bine cu nVIDIA, deci, prin urmare, nici produsul care el il mentine ( cu ajutorul comunitatii) nu prea se impaca bine cu Nvidia. Totusi e Linux, deci poti face ce vrei tu sa mearga cum vrei tu si cand vrei tu si cat de bine vrei tu. Unity pentru Ubuntu este foarte foarte bun, se integreaza destul de bine cu tot sistemul de operare. Sunt si altele, gen gnome, care si ele sunt destul de bune.
Sper ca te am ajutat!

| DoctorWh0 a răspuns (pentru BoloDesteptul):

Am zis de multe ori cuvantul "impaca" pentru ca se pare ca si tie iti place cuvantul "impaca" lol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BoloDesteptul):

Eu nu ma joc jocuri mai, si XFCE si LXDE sunt mult mai rapide decat Unity si Gnome la:
- durata de rendare a continutului ferestrei cand o misti. (e in nanosecunde)
- durata de raspundere a elementelor din interfata (nu-s animatii, poti apasa direct)
- consumul de RAM cauzat de aplicatiile prestabilite si calitatea acestora (gnome-resource-monitor cateodata nu merge sa-i schimbi fila curenta), aplicatiile XFCE consuma 3-11mb, gnome 200mb+
Si alti factori pe care tu nu ii intelegi ca gamer.
XFCE si LXDE au panouri/pluginuri utile precum sensors, poti baga "in bara" temperaturile de la procesor, placa video etc.
Despre drivere, poti sa descarci pe cele proprietary si scapi de probleme.

| BoloDesteptul explică (pentru anonim_4396):

Din experienta mea toate cele care merg pe Xorg nu funcționează cum trebuie pe Nvidia, nici cu driverele proprietary

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BoloDesteptul):

Eu am nVIDIA si functioneaza bine... Geforce 210

| BoloDesteptul explică:

Bizar... Foarte bizar... Majoritatea au probleme cu Nvidia. Pot sa știu și eu ce setup ai?