| Snitzel a întrebat:

Se poate conecta o placa de baza z490 gaming-plus MSI cu o sursa Corsair RMx Series RM550x (2018), 550W, full-modulara, 80 Plus Gold, Eff. 90%, Active PFC, ATX12V v2.4, 1x135mm fan? Intrebarea mea face referire la acei pini: placa de baza are 3 conectori 1x 24, 1x8 si 1x4 pini iar sursa 1x24 si 1x8, fara acel 1x4... specific ca nu ma intereseaza overclock si am doar 1 monitor, e build simplu.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Ar trebui sa mearga si doar cu EPS-ul de 8(sau 4+4) pini, insa e riscant, si esti in pericol daca in load e stresat la maxim, adica daca procesorul tinde spre 95% incarcare sau mai mult.
Nu e permis sa faci OC, si
nici sa faci teste de stres CPU (Prime95, IBT, etc)...