| AureliusTPU a întrebat:

Se poate folosi un stick usb sub forma de memorie RAM?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Pe vremea lui Windows 7 exista o functie numită ReadyBoost care facea ceea ce vrei tu insa aveai nevoie de un stick usb cu viteze decente. Nu recomand așa ceva pentru că e similar cu page-file-ul creeat de windows pe HDD, adica e infinit mai lent decât un modul RAM.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pe scurt, nu.

| zilog a răspuns:

Data viitoare sa nu te mai grabesti sa votezi un raspjuns ca fiind castigator poate vine cineva cu o idee si mai buna.
Vezi ca acum exista SSD-uri care sunt extraordinar de rapide asa ca la windows fara usb stick-uri poti sa aloci direct de la mama lui fara programe doar printr-o setare sa faca virtual ram
ai pe acolo pe la propietati pe mycomputer
toate windows-uriele au acesta optiune
doar ca difera grafica si modul de a ajunge la acel buton facut inca din anul 1992

Windows XP
Click Start, right-click My Computer, and then click Properties.
In the System Properties dialog box, click the Advanced tab.
In the Performance pane, click Settings.
In the Performance Options dialog box, click the Advanced tab.
In the Virtual memory pane, click Change.
Change the Initial size value and the Maximum size value to a higher value, click Set, and then click OK.
Click OK to close the Performance Options dialog box, and then click OK to close the System Properties dialog box.

https://docs.microsoft.com/......ual-memory

| nicu991 a răspuns:

Pentru utilizatorul @zilog. Nu mai fuma pătrunjel sau ce tragi tu pe nas fiindcă de fiecare dată dai raspunsuri paralele cu subiectul.
Utilizarea unui SSD ca suport pentru page-file nu face decât să-i scurteze durata de viață datorită ciclurilor de citire/scriere intense. @AureliusTPU a întrebat dacă poate folosi stick usb pentru extins capacitatea RAM, asta înseamnă ca nu-si permite momentan investiția intr-un SSD. Încearcă să gândești logic si nu ne mai oferii link-uri de căutări Google.
In altă ordine de idei nici macar SSD-ul nu egalează viteza de scris/citit a unui modul RAM.

| Balalau95 a răspuns:

Exact ca ram, NU, din cauza ca e mult mai lent
dar poti sa pui swap-ul - page-file pe el
sau sa ii dau peste nas celui caruia i-ai dat funda, windows 10 are readyboost binemerci:
https://www.geeksinphoenix.com/......boost.aspx

iar daca stick-ul are viteze mari si e usb30, s-ar putea sa iti mareasca viteza sistemului daca ai hdd si nu ssd

in plus, alta prostie pe care a spus-o nicu991 e ca:
"Utilizarea unui SSD ca suport pentru page-file nu face decât să-i scurteze durata de viață datorită ciclurilor de citire/scriere intense."
asa e, DAR, 1. toate ssd-urile din ziua de azi tin cel putin 10 ani la citire scriere zilnica in page-file... S-A MATURIZAT TEHNOLOGIA de cativa ani
si 2. daca ai numai ssd, CE POTI SA FACI?!?