| RAY a întrebat:

Si coolerul extern trage praf in laptop adevarat sau mit?

Răspuns Câştigător
| Heavenonearth a răspuns:

E suficient sa ridici cu 1-2 cm laptop-ul de la nivelul mesei.
Daca-l folosesti majoritar in acel loc, ii poti lipi cu prenadez 4 distantiere ("picioare") de cauciuc conice (cu gaura pentru surub in mijloc, din acela care se folosesc ca tampon la capace de WC de lemn, costa pana la 20 bani bucata). Daca are suficient loc sa intre aerul, racirea va fi suficienta si in caz de suprasolicitare a procesoruluisi "picioarele" dau si stabilitate.

8 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Depinde unde e amplasat laptopul. In mare, coolerul forteaza intrarea aerului mai rece in laptop.

Bula
| Bula a răspuns:

Cooler-ul extern aduna fortat aerul si-l impinge (cu praful adunat din imprejurime) spre partea inferioara a laptopului.
Cooler-ul intern a laptopului trage inauntru aerul prin orificiile de aerisire, unde vine aerul de la cooler-ul extern )cu mai mult praf).
Ca urmare, la cooler-ul intern (si la filtrele de aer) va ajunge mai mult praf decat fara cooler extern.

| RAY explică (pentru Bula):

Multumesc de informati, o sa vad de un cooler extern

| RAY explică (pentru Superior):

Pe masa

| Heavenonearth a răspuns:

Poți inversa firele la coolerul extern, ori pui filtru pătrat pe coolerul extern.

| RAY explică (pentru Heavenonearth):

Asa am si facut, l-am pus pe ceva, acum e mai inalt cu 5 cm

| RAY explică (pentru Heavenonearth):

Imd incep experimentul