| FashionVictim93 a întrebat:

este adevarat ca coolerul imi poate fi daunator pentru laptop? ...am inteles ca imi poate baga praful in el etc ..multumesc happy

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Pai nu este daunator. Coolerul raceste placa de baza si implicit si placa video integrata sau nu. Acela e rolul lui -> raceste componentele -> trage aer pe sub el si da aer afara prin lateralele sau spatele laptopului. Acum daca aerul care il trage e plin de praf, trage si praful, scame etc. De aceea cel putin o data pe an se desface si se curata de praf. Fara cooler nu stiu daca poti sta mai mult de 5 minute pe un laptop pentru ca isi da restart din cauza supraincalzirii componentelor.