| anonim_4396 a întrebat:

Spune-ti-mi si mie un program cu care se poate detecta ip-ul si "ghidul de utilizare" pe langa el.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ca sa afli IP-ul tau intra aici: http://www.ipcheckonline.com/
Si acum: ca sa afli alt IP
CUM AFLU UN IP? Eu folosec metodele urmatoare:
Start>Run>cmd. Apoi dau un netstat. Trimit la ID respectiv un fisier si apoi deschid un nou cmd si dau din nou netstat. Apoi compar cele doua liste cu IP si caut în noua fereastra un nou IP proaspat aparut, care va fi IP cautat de tine. Îti recomand sa faci asta când deschizi calculatorul si între cele doua momente când dai cmd>netstat sa nu faci alte operatiuni pe internet. (mai poti scrie in cmd si netstat -n sau netstat -a sau netstat -b)

Apoi mai poti afla IP-ul unui user de Yahoo Messenger in felul urmator: instalezi Agnitum Outpost Firewall, deschizi o conversatie cu respectivul user (trebuie doar sa ii zici "Salut", de exemplu) si te uiti la firewall la Network Activity unde iti apare IP-ul lui.
Si cel mai simplu era (mergea pe mess 7, 8, 9 poate merge si pe 10, 11) Yahoo-ip pe care il descarci de aici http://www.status-yahoo.ro/download_utilitare.php Este un utilitar care te ajuta sa afli ip-ului de yahoo intr-o clipa.Deschizi executabilul, vorbesti pe mess cu persoana, iar programul va arata automat ip-ul celuilalt.
Bafta!

1 răspuns:
| miky014 a răspuns:

Prima varianta cu start, si run. stiu sa o folosesc. doar ca nu stiam faza cu comparatul ipurilor.
si cel cu Agnitum Outpost Firewall am sa il incerc. Multumesc mult.