| metrix a întrebat:

Spuneti-mi un compilator pascal, C, C++, java si java script dar si cu sa le instalez functional pe windows xp sp 2.Cine da cele mai multe di cele enumerate mai sus primeste funda!

3 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Nu cred ca exista compilator pentru toate alea la pachet. Poate IDE(Integrated Development Environment) sau Text Editor.

Notepad++ e printre cele mai populare. Sau Programmer's Notepad

Afla despre mai multe aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_text_editors

Compilatoare separate:
- IDE-urile de la Bloodshed pentru C/C++ si Pascal: Dev-C++, Dev-Pascal
- Eclipse sau Netbeans pentru Java, primul chiar si pentru Javascript in alta varianta sau cu vreun plugin, dar pentru Javascript folosesc Adobe Dreamweaver(totusi nu e gratuit).

| ov1d1u a răspuns:

Pentru Pascal ai TurboPascal, care include si editor si compilator. Pentru C ai gcc sau Borland, pentru C++ ai cpp, pentru java ai javac iar pentru javascript nu iti trebuie decat un browser. Succes!

| metrix explică:

Ma refer la niste compilatoare dar nu toate intrunul separat