| littlelogo a întrebat:

Stie cineva cum fac "radical" in visual basic?
Am de facut un program, iar pentru asta am nevoie sa fac unele operatii matematice. Stiu ca pentru "inmultit" este *, pentru "impartit" este /, dar pentru radical chiar nu stiu. Primul care imi raspunde corect primeste funda.

Răspuns Câştigător
| EternalColor15 a răspuns:

Sqrt inseamna square=radical

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Sqrt

| littlelogo explică:

Ionutz 16 a fost primul, el primeste funda.
Cu toate ca nu am reusit in visual basic nu exista asa ceva, raspunsul tau m-a ajutat big grin.

| littlelogo explică:

Multumesc tuturor celor care au raspuns, sqrt cred ca este la C++, in vb nu functioneaza. Mi-am amintit eu o proprietate de pe la mate iar aplicata aici sna cam asa:
textbox1. text = (numar dorit) * (1/2)
Am scris pentru cei care vor avea si ei nevoie big grin.

| 2ochicaprui a răspuns:

Pai,daca nu ma insel, se scrie sqrt (...), iar in paranteza introduci nr respectivtongue