| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva un program cu care sa dezinstalezi alte programe din calculator? E vorba despre laptop ul varului meu de clasa a 5a care a instalat tot felul de porcarii si majoritatea sunt in chineza asa ca habar nu am sa le dezinstalez, si apar tot felul de reclame din cauza acestor programe, ex NEWS. Stie cineva un program sigur prin care pot scapa de ele, daca nu, poate exista o comanda din pc ce poate rezolva. cu end task manager nu merge

Răspuns Câştigător
| Gonrax a răspuns:

IObit Uninstaller.
Această companie (iObit) are produse oricum destul de bune, și cu variante gratis (nu fac reclamă sau ceva)

10 răspunsuri:
| CsGO16 a răspuns:

Incearca cu ccleaner! bafta

| Intruder19 a răspuns:

Dai o scanare cu Malwarebytes si ar trebui sa te scape.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program există mai multe posibilităţi: 1.Start/All Programs/programul respectiv şi Uninstall (dacă are această opţiune).
2.Start/Control Panel/ Programs and Features (sau Add or remove Programs)/programul respectiv şi dai Uninstall(sau Remove).
3.My Computer/Local Disk(Chappy/Program Files, clic dreapta pe programul respectiv şi Delete.
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante".

Bula
| Bula a răspuns:

Windows reinstalat.
Cand un program este plin de tot felul de malware-uri, fara nici o protectie sau scanare, atunci e mai usor sa reinstalezi totul decat sa cureti softul.
Data viitoare instaleaza-i si protectii, gen antivirus si alte sisteme de aparare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun program pentru treburile descrise mai sus este Revo uninstaller.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Bula, la chestia asta te pot contrazice pe caz real, cu tot cu protectie, un virus tip "china", i-a instalat cuiva inca 20 de programe, doar la windows 8.1/10, nu permite chiar asa abuziv instalarea de malware, dar si acolo trece usor de paravanul de protectie, am incercat intr-o zi sa vad chiar pe laptopul meu, iar de atunci, revo uninstaller il tin permanent. Stii care a fost cel mai eficace antivirus, dar cu licenta platita, bitdefender, care il am si actual.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu folosesc AVG antivirus FREE si inca 2-3 "chichite" (secret profesional happy ) si nu-mi ajung asemenea "china"-zarii pe sisteme. Folosesc mai multe sisteme, diferite.
N-am mai reinstalat nici unul de la instalare, de ani de zile! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Fiecare cu secretul lui profesional bineinteles laughing, dar AVG... ma abtin, o zi buna sa ai!

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul depinde de configurare si... de cunostinte si experienta (profesionala)...

Nu degeaba s-a cumparat AVG de catre AVAST (si nu invers) pentru suma record...