| needTOknow a întrebat:

Am un Sony Ericsson xperia play, stau ce stau pe telefon ma joc ce ma joc umblu ce umblu dar toate programele raman deschise (bagate in bara) ceva de genu cand intru la setari /aplicatii /servicii care se executa sunt cate 10-20 programe deschise si trebuie meereeeeu sa stau sa le inchid apar din prostie mereu si nu pot decat sa le inchid pe rand( apoi apar din nou). Exista un anume program ( task manager ) dar ori nu stiu eu sa-l folosesc ori nu am un task manager bun straight face adica intru in program (task) si are doar o comanda sa inchida toate programele deschise dar apoi cand revin in meniu si ma duc setari /aplicatii tot sunt 5-6 programe deschise. Imi poate explica cineva cum se face big grin? funda!

Răspuns Câştigător
| RaduManole a răspuns:

Unele programe raman deschise orice ai face pentru a functiona corect telefonul, ca sa nu iti mai ramana in "bara", jocurile trebuie inchise de la exit/quit, nu trebuie sa dai pe back sau menu si asa trebuie sa faci si la browser, la mess sa te deloghezi si apoi sa il inchizi, vor ramane in bara daca folosesti butoanele telefonului, e ca si cum ai porni un joc pe calculator. Tu pe telefon daca dai pe tasta back ( sageata aia ) e ca si cum pe calculator ai da pe tasta start ( ai baga jocul in bara ), daca vrei sa inchizi jocul definitiv e pe telefon ca si pe calculator, trebuie sa apesi pe quit/exit din meniul jocului.