| KeyoAsurame a întrebat:

Stiti niste aplicatii pentru marirea vitezei calculatorului?
O aplicatie care sa mearga pe win xp, daca se poate si o aplicatie de marirea vitezei de net?
Sa fie aplicatii gratis, fara virusi.
Jur ca dau funda daca merge.

40 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai win XP, atunci probabil ai un calculator de generatie mai veche, cu procesor mai slabut si memorie mai mica.
Fa urmatorii pasi si da-mi rezultatele:
1. Intra in Task Manager si verifica cat este ocupat procesorul (CPU) si memoria RAM disponibila.
2. Dai click pe My Computer, iar pe discul C: dai click-dreapta - Properties si notezi cat este marimea totala si ceea libera din disc.
3. Dai click-dreapta pe My Computer - Properties si notezi datele despre System (jos): tipul si frecventa procesorului si marimea memoriei RAM.

Astept toate raspunsurile pentru ati putea da solutii.
happy

| KeyoAsurame explică (pentru Bula):

-_- am cerut un pic de ajutor nu niste inganfati care rad si daca îi intrebi cum se cheama cu buletinul in mana nu stiu

| KeyoAsurame explică (pentru KeyoAsurame):

Mai bine incerc in alte feluri si prin alte site-uri
cred ca TPU incepe sa fie din nou umplut cu inganfati ca voi asa ca imi sterg contul -_-

| sierra1 a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Sterge-l (contul) dar tot viteza ai de net o să o ai!

| suntserios a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Spor. Mai scapam de unul care intreaba tampenii.

| sierra1 a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Asculta-mă că îți zic de bine: NU EXISTA aplicații pentru a "mari semnalul"

| Bula a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Nu exista aplicatii minune, eventual virusi.
Asa cum nu poti face masina de formula 1 dintr-un Logan, la fel nu poti face nici minuni dintr-un calculator slab.
Poti doar sa faci anumite imbunatatiri, in functie de caracteristicile aparatului.

| RAY a răspuns:

Sunt uni care pe banii lor isi raspund stii asta? curent,internet, timp toate costa banii, spune mersy ca isi raspunde cineva, nu exista nici o eplicatie de crescut viteza la internet, iar ca pc tau din epoca de piatra sa mearga mai rapid nu exista solutii, cum dumnezeu ai pc pe xp in anul 2018, xp e din 2002, vorbim de 16 ani mi si mila de pc ala, si raspunde mai civilizat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aplicatie de marire a vitezei de net?
se numeste upgrade la abonament... ca doar nu crezi ca o aplicatie minue o sa iti faca ISP sa iti dea mai mult net

| KeyoAsurame explică (pentru suntserios):

Sunt sa stii si aplicatii de genul

| suntserios a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Pai daca esti tu asa de informat ca exista, inseamna ca le si stii... dar ma indoiesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte bine. ca sa ne demonstrezi ca suntem tampiti, du te pe alt site, intreaba, si cand o sa afli raspunsul sa ne dai link aici ca sa ne dai peste nas cum altii au stiu de aplicatii minune si noi nu. Astept cu interes link ul.

| sierra1 a răspuns:

O aplicatie de marirea vitezei de net? NU EXISTA ASA CEVA! Scoat mai multi bani de la mama-tata și ia-ți net cu viteză mai mare.

- Viteza PC o modifici din microprocesor sau memoria RAM nu cu aplicatii de optimizare. Iar la mama-tata și cere bani!

- Dacă uindăuzul tău e XP înseamnă că PC-ul e subțirel. Răspunsul e prin urmare: bagă bani!

| sierra1 a răspuns:

Te aprinzi și devii obrăznicuț. Crezi că merităm să ne numeșit asa?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Windows XP? Hahahahahahahahahah! La modul serios, daca ai inca un calculator cu XP, singura modalitate sanatoasa de a il face sa se miste mai bine si mai ales de a fi in siguranta fata de virusi e sa instalezi frumos pe el un Linux.

| anonimg a răspuns:

Imi pare rau pentru rapunsurile nepoliticoase pe care le-ai primit. Este greu, dar trebuie sa avem rabdare cu toti.
Eu nu cunosc astfel de aplicatii; si da, cred ca exista, dar nu am folosit niciodata.
De fiecare data, inainte de a inchide pc-ul sterg history si cookies -tot ce se poate sterge in urma unei sesiuni de internet. A devenit o obinuinta, la fel cum m-am obisnuit sa sting lumina la baie. ^_^ Tot ce ramane in history si cookies afecteaza viteza internetului.
Mai astepta pareri. Este imposibil sa nu gasesti ceva bun. Oricum, trebuie sa ai in vedere pe viitor achizitionarea chiar si a celui mai ieftin pc care are ddr4 si ssd.
Si nu iti sterge contul dn pricina unora sau altora. Avem nevoie unii de altii. Suntem ca o familie. Si ca intr-o familie, exista si temperamente diferite.

| LPCTSTR a răspuns:

Aplicatiile de acest gen sunt garbage total.
Am cazut in pacatul de a instala un astfel de program insa degeaba.
De programe ce "maresc" viteza retelei nici nu este cazul pentru ca, asa cum stim toti, viteza retelei este data de tipul abonamentului si de capacitatea retelei de a sustine sute de calculatoare fara a pierde viteza, rolul unui astfel de program neexistand.
In concluzie, schimba ISP-ul si calculatorul.

| RoCkKiD a răspuns:

La PC nu cred ca poti decat sa il optimizezi cat sa se miste cat de bine poate si sa iti overclockui proc-ul dar avand in vedere ca ai win 7 pe el probabil e vechi si cel mai probabil o sa isi dea duhul in curand. Fa-i o reinstalare si nu baga o tona de aplicatii pe el, doar ce folosesti, defragmeneaza-l saptamanal si ia un CC cleaner sa cureti reziduurile.

La internet exista servicii de optimizare dar nu iti maresc viteaza, merge gen daca joci un joc anume te pun pe cea mai ok ruta intre tine si serverul tinta cat sa ai ping cat mai mic.dar sunt pe bani toate.

O sa afli in curand ca nu prea esti realist cu cerintele. happy

| KeyoAsurame explică (pentru RoCkKiD):

Si daca reusesc imi dati un miliard de dolari?

| KeyoAsurame explică (pentru KeyoAsurame):

Folosesc Xp deoarece se incarca mai rapid dar uneori in unele jocuri are lag
de aceea am nevoie de aplicatii de optimizare a vitezei
am 15 gb ram si am avut win 8 pe calculator inainte de xp

| KeyoAsurame explică (pentru KeyoAsurame):

Si ca net folosesc telecom cu viteza 4 gb

| suntserios a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Hahaha

viteza 4gb? da ce, esti la NASA? vezi ca abonamentele maxime la telecom sunt de 1gb

| Rozaliudaniel a răspuns (pentru suntserios):

Frate ce fel de jocuri joci instalate sau de browser

| Rozaliudaniel a răspuns (pentru suntserios):

Si cred ca nu e o mare problema la calculator sau net
cauta pe Youtube sa iti setezi sistemul de operare

| KeyoAsurame explică (pentru suntserios):

Vise placute draga @suntserios
orice abonamente de net au viteze de la 1gb - 4gb
asa ca nu ma bate la cap

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Măi puțică, înainte de a continua cu intrebaări și alte postări, cred că ar trebui să ceri SCUZE celor ce au scris aici și ti-au răspuns. Să ceri scuze pentru că i-ai numit tâmpiți.

| KeyoAsurame explică (pentru sierra1):

1 nu cer scuze bai puradel
2 ei sau luat de mine in loc sa ma ajute
3 mersi Rozaliudaniel am gasit pe Youtube ceva

| KeyoAsurame explică (pentru KeyoAsurame):

Nu mai am nevoie de ajutor....deja am gasit pe Youtube ceva

| suntserios a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Ce mah?
lool, habar nu ai ce zici, nici nu ai tu placa de retea pentru 4gb, la ce prostii spui nici placa gigabit nu ai.

Ia intra tu frumos la telecom pe site si vezi ce viteza are cel mai mare abonament pe care il au... Supriza, 1gb. Exact. Ia tu in inteligenta ta sustii ca orice abonament are viteze de 1gb pana l4 gb? Chiar si alea de 100 Mbps in mintea ta tot pana la 4gb au?

| sierra1 a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Mai lucrează puțin la BUN SIMȚ. Deficit mare! Pa.

| suntserios a răspuns (pentru Rozaliudaniel):

De ce imi scrie mie? Ce treaba am eu cu jocurile?

| KeyoAsurame explică (pentru KeyoAsurame):

Nu trebuie sa lucrez la bun simţ....mai lucrati voi cu tehnologia ca stati cam rau

| suntserios a răspuns (pentru KeyoAsurame):

Labareala ieftina, nu are nicio legatura cu nicio crestere a vitezei la net. Spam obosit nu niste aplicatii obosite.

In continuare astept sa imi zici cu de ai luat net de la NASA cu 4gb

| JackR a răspuns:

1. 4G nu inseamna 4Gbs.
2. Nici o aplicatie software nu iti va imbunatati performantele hardware.
3. "inganfati' se scrie, de fapt "ingamfati". Daca tot vrei sa jignesti, macar fa-o corect!
4. Mars la joaca loaza, ca in curand te cheama mamica ta sa-ti bei lapticul si sa te culci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza sistemului tău de calcul este limitată de procesor, ram și hdd, în niciun caz o aplicație banală nu va ține locul unui upgrade hardware.
Cât despre viteza ta de internet, ce să spun? Cu un upgrade la abonamentul tău de internet cred că s-ar rezolva (dacă îți permite zona unde locuiești).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au invatat japonezii romana?

| AlexSalling a răspuns:

Dragule, nu te enerva la ce spune "suntserios", ca-i neserios. Stii, vorbind de intrebarea ta, cum folosesti internetul? Prin wifi sau cablu? Se mareste semnificativ viteza daca-l folosesti prin cablu. Ca sa maresti viteza cu care percepe calculatorul internetul nu cred ca exista o aplicatie (daca ar exista as vrea si eu). Chiar daca, vezi ca la intrebarea ta s-a trezit acest domn "serios" sa te enerveze, in loc mai bine sa nu spuna nimic. Nu te enerva, iti spun eu. Nu merita.

| DOOOPX a răspuns:

Iti recomand Internet accelerator il poti downlada de aici.
http://www.idownload.ro/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=4&lid=5717

Succes!

| tudorcraft a răspuns:

Tu stii ca nu exista asa ceva, nu? Cea mai buna este deja in windows(Win Defender), dar numai pentru viteza calculatorului. Netul e mai complex decat doar o aplicatie. Conteaza felul benzii(2.4 sau 5 GHz), numarul de benzi disponibie (de la una la infinit) si puterea semnalului, care tine de cat curent poate inghitii routerul si cat de vechi este. Pt marirea vitezei calculatorului e simplu. Tre' doar sa opresti procese intutile(manual din Task Manager, sau automat din Win Defender). Sunt mai multe lucruri de spus, daca vrei poti consulta:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ruter

https://ro.wikipedia.org/wiki/Calculator