| stefanst2312 a întrebat:

Suportul tehnic de la pcgarage, ma poate ajuta cu anumite probleme legate de laptop? Sau este destinat altor informatii?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Logic altor probleme, mai primesc și eu msj de genu, aia nu sunt consultanta IT

| lpavel a răspuns:

Te ajuta numai daca ai cumparat laptop-ul de la ei!
daca nu ai cumparat de la ei atunci cauta-i pe Youtube si vei avea adresa lor de email acolo, le trimiti un email cu problema ta si iti vor raspunde!
Poti sa-mi spui si mie poate te pot ajuta...

| stefanst2312 explică (pentru lpavel):

Se aude din laptop un tiuit la pornirea si oprirea acestuia. Atat timp cat il utilizez nu se aude nimic, dar cand sta "degeaba" se aude putin.

| lpavel a răspuns (pentru stefanst2312):

Aceasta problema e cauzata ori din cauza conexiunilor a componentelor la placa de baza Ori s-a miscat placuta ram din locul ei ori e pe cale sa se strice sau daca folosesti HDD si nu SSD si HDD-ul ar putea fi defectat!
Daca nu te descurci sa faci aceste verificari atunci du-l la un service it!

| stefanst2312 explică (pentru lpavel):

Laptop ul e nou… e cu ssd.32 ram… Intel Iris Xe. El pana acum nu a facut asa, ci de vreo cateva zile. Cineva mi-a spus ca poate fi din cauza unei bobine, care nu stiu primeste curent, si nu prea am ce sa ii fac.

| lpavel a răspuns (pentru stefanst2312):

Spune-i acelui prost ca un laptop NU contine bobine! laughing Fi sigur ca problema e de la ce am zis eu! Trebuie sa-l desfaci si iei la rand tot ce se poate dezasambla de pe placa de baza incepand cu placutele ram, scoti toate si lasi numai unul, daca face la fel schimbi cu o alta placuta ram, verifici asa toate daca nu e nici o schimbare, treci la SSD, apoi la placa de retea si cam asta-i tot. Una din ele este stricata sau s-a miscat din locul ei...

| stefanst2312 explică (pentru lpavel):

Da, eventual fiind nou am sa-l trimit la garantie. Mi s-a mai zis mna ca nu are rost ca asa trebuie sa scoata sunete. Nu stiu ce sa zic. Spre exemplu, azi toata ziua m-am uitat pe el, in afara de pornire nu am mai auzit sunetul.

| lpavel a răspuns (pentru stefanst2312):

Pai daca e in garantie nu mai astepta si trimite-l in garantie pana nu expira! Nu conteaza daca acum nu se aude, le zici ca uneori se aude si sa rezolve! Pentru ca daca s-a miscat ceva nu e problema mare dar daca e pe cale sa se arda ceva? Ai mult de pierdut...

| stefanst2312 explică (pentru lpavel):

Am sa iau legatura cu magazinul. Momentan nu am mai avut probleme, sunetul e gen cum aporpii urechea de tastatura in zonele D, F, G. El se aude acel "curent cum circula" (nu stiu cum sa explic), doar ca atunci cand deschid laptop, are o intentisate ridicata

| lpavel a răspuns (pentru stefanst2312):

Atunci nu e ars nimic! O componenta e miscata din locul ei si nu face legatura buna! atunci se aude asa...