| Radeas1 a întrebat:

TPU, m-am gandit sa fac un tutotrial de devirusare pentru cine are probleme cu virusii. Va trebuie doar timp. Prima data, descarcati Process Explorer http://www.filehippo.com/download_process_explorer/ cititi, si ce vi se pare suspect sau multiplu, dati un search pe google. A doua data, descarcati AdwCleaner by Xplode de aici http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/ Dam pe scan, apoi, dupa ce se termina scanarea pe Clean. Dupa, descarcam RogueKiller http://www.softpedia.com/progDownload/RogueKiller-Downlo ad-204049.html, scanam, si dai la fiecare tab in parte sa vedem daca e ceva suspect, si dam delete. O sa va apara loguri de desktop. Le puteti sterge dupa scanare. Apoi, rulam combofix http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ si scanam. Dezactivam antivirusul (daca avem) si procese inutile (mess, browser, d-tools) si nu oprim combofix decat la terminare. (ATENTIE, poate disparea desktop-ul). Bun, suntem aproape gata. Descarcam MalwareBytes http://www.malwarebytes.org/, si la sfarsit deibifam enable MBAM pro. Atat. Il lasam sa isi faca update, iar apoi dam full scan. Dam apoi pe show result, si delete all files. Dam restart si mai rulam o data. Am terminat.
Devirusarea se face pe risc propriu, pentru ca sunt cateva riscuri : se sterg fisiere windows, si trebuie sa aveti CD-ul (in cazul meu cu windows XP) la indemana, pentru a inlocui fisierele. Dupa ce terminam, ca sa stiti, nu lasam totul asa cum e. Ne luam "sculele" inapoi. la AdwCleaner il pornim si apasam pe Uninstall, pe RogueKiller il stergem manual, combofix... Apasam pe start, pe run si scriem : combofix /uninstall, iar pe MalwareBytes il puteti lasa sa mai dati scanari periodice. Din pacate, antivirusul nu il prea pot recomanda eu, depinde si de pretentile fiecaruia, eu unul nu folosesc antivir, dar recomand asa : Pentru securitate maxima, servere recomand Kaspersky Internet Security, pentru un sistem nou, relativ bun (1 GB ram), luam avira, pentru sisteme mai slabe de atat luam f-prot, iar pentru unul de 512-256 mb ram luam NOD32 versiunea 4. Si pentru ultima data : Eu acum am Windows XP, deci nu stiu daca aceste utilitare sunt compatibile cu 7/vista/8, experimentati si voi.

1 răspuns:
| R0VER a răspuns:

E ok. insa n-ai zis nimic de virustotal. gasesti un fisier care il vezi ca suspect in process explorer si nu ti-l gaseste ca pozitiv. nu trebuie sa-l trimiti spre analiza?
in rest e bun. combofix si AdwCleaner nu le-am testat. nu-s spioni de calitate, sub masca de antivirus? intreb si eu, ca in lista de engine-uri de pe total figureaza. iar acolo e crema
nici RogueKiller nu e pe softpedia. aham, e postat pe 22 august, acum am vazut