| Superior a întrebat:

Un motiv sa-mi iau laptop daca am 2 calculatoare :
-cu procesor AMD Quad Core A10-5700 3.40GHz, 8GB, 1TB, AMD Radeon 8570 2GB
-un procesor AMD FX8370E,16GB,1TB,SSD 240, GTX 970

5 răspunsuri:
| GheorghePrep a răspuns:

Daca doresti gaming ramai cu cele doua calculatoare, dar daca doresti munca iti trebuie laptop, un macbook, Asus zenbook, surface, yoga 3 pro.

| DavidoffUser a răspuns (pentru GheorghePrep):

Crezi ca pentru "MUNCA" un macbook sau orice alt laptop dat exemplu de tine "yoga 25" depaseste in performanta 8 cores + 970 + 16 gb +ssd?

| Mihai1810 a răspuns (pentru DavidoffUser):

Poti sa cari o matahala de pc dupa tine?

| xByte a răspuns:

Depinde ce te intereseaza. Daca esti plecat mai tot timpul, si ai nevoie de portabilitate, atunci un laptop este foarte ok. Si acum depinde si ce vrei sa faci cu acel pc/laptop, dar daca te intereseaza doar gaming, si nu ai nevoie de portabilitate, nu prea vad nici un motiv sa nu ramai pe pc, mai ales ca ai ceva decent ( fx 8370 + gtx 970 )

| xByte a răspuns (pentru GheorghePrep):

Imi pare rau sa te anunt dar "munca" ( editari video, photo, 3D modeling, extreme 3D modeling, compression ) in general se face de pe un PC, fiindca PC-urile sunt mult mai versatile ca hardware. Munca de pe laptop-uri se face doar in cazul in care ai nevoie neaparat de portabilitate, altfel este doar o risipa de bani.