| anonim_4396 a întrebat:

Un videotutorial despre cum pot mari o poza fara a-i strica calitatea?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Cand vrei sa maresti dimensiunile unei poze, aceasta isi va pierde din calitate inevitabil. Va iesi blurata. Pixelii nu vor fi multiplicati, ci acelasi numar de pixeli vor fi mai mariti, de unde si efectul de blurr.
Poti folosi o tehnica mai putin invaziva, se numeste interpolare fractala, dar nu este productiva deloc: necesita migala, cunostinte, timp si soft-uri aferente (Adobe Photoshop, Gimp, Matlab...se poate si in Irfanview, dar fara prea mari rezultate, dpmdv). La un resize, ia-l cum vrei, poza nu va mai avea acelasi standard de profesionalism orice ai face. Asa ca, ideal ar fi sa folosesti originalul sau sa-ti iei gandul de la calitatea initiala.

1 răspuns:
| Bogdan70001 a răspuns:

Da,este dupa videoclipul cum sa ajungi pe luna fara sa te misti