| De3ox a întrebat:

Va explic pe scurt problema, de câteva zile ma chinui sa reinstalez Windows 10 pe un Lenovo ideapad 100, am încercat cam toate metodele posibile pe care le știu, problemele sunt în felul urmator: Am încercat instalarea de pe un dvd bootabil cu Windows 10, în mod UEFI nu ma lasă deloc sa pornesc instalarea, am încercat în Legacy am reușit, am pornit instalarea pana la alegerea partitiilor când în loc sa îmi arata HDD-ul meu de 1TB îmi arata unallocate space 0.0MB singura partiție, ciudat, în BIOS îmi citește HDD-ul, după mai multe restart-uri mi-a arătat insfarsit partițiile, dar din păcate nu se putea instala pentru ca erau de tip GPT, am încercat sa co vertesc în MBR cu diskpart dar totul a funcționat pana la comanda clean, convert MBR și restul nu vrea deloc, dau restart aceeași poveste vreo 6 ore în 100 de încercari un alocate space 0.0MB, după care iar îmi arata partițiile și la fel cu GPT, am făcut un stick USB bootabil în format GPT sa încerc asa dar surpriza când am încercat cu stick-ul, a apărut logo-ul laptop-ului, s-a încărcat, a apărut logo-ul Windows-ului, s-a încărcat și acesta și apare ecranul negru și asa rămâne pe vecie, și de atunci de fiecare data când încerc la fel ecranul rămâne negru și nu îmi deschide instalarea, nu știu ce sa mai fac, va rog ajutați-mă dacă știți ce as putea face.
Va mulțumesc!

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Cea mai "usoara" solutie pentru tine este sa faci stick-ul cu Rufus, bootabil atat pentru Uefi cat si pentru Legacy, atat gpt cat si mbr, in functie daca vrei sa pastrezi formatul partitiei sau sa-l schimbi. Odata ce stergi complet partitia, o sa ti se converteasca in formatul stickului (mai bine zis in modul in care ai facut stick-ul, gpt sau mbr). Incearca, sigur merge. Incearca cu diverse usb cat si cu diverse stick-uri, 2.0 si 3.0.