| Claudiu1009 a întrebat:

am intampinat o problema la instalarea unui Windows 7 pe un laptop Asus. Când ajung sa fac partitiile nu îmi ia hardul. Îmi arată 0.0MB pe când hardul are 320GB. I-am dat reset la BIOS și tot aceeași problema. Ce ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai incercat mai multe variante de windows 7, poate chiar si de windows 10? Posibil sa nu iti detecteze hdd-ul bine, posibil sa fie hdd-ul defect (il testezi separat in alt laptop sau il conectezi la pc cu un cablu de genul http://bit.ly/2GPltdQ si il testezi cu hdd sentinel). Ce model de laptop este? Unele laptopuri au nevoie de instalarea unor drivere pentru detectarea ssd-urilor (nu se aplica daca ai hdd, dar poate aflam mai multe)

Bula
| Bula a răspuns:

Intra in BIOS si vezi daca acolo "se vede" hard disk-ul normal. Daca nu se vede, atunci hard disk-ul ori nu face contact la cabluri /mufe, ori este defect.

Daca in BIOS hard disk-ul se vede corect, atunci pune modul de gestionare pe mod compatibil (DOS), nu pe gestionare RAID, SATA sau alt mod. In acest fel se vor putea accesa partitiile de pe hard disk si se pot sterge, dupa care poti face partitionarea dorita si instalarea windows-ului.

| Claudiu1009 explică (pentru Bula):

Ii un Asus model din 2010 și când intra in BIOS nu îmi zice nicaieri de hard-disk. Doar de puterea procesoarelor cu rami disponibili in boot îmi zice sistemele de bootare și in celelalte mai nimic dar nicaieri nu îmi zice de hard-disk sa îl pun pe enable sau sa ii fac configurația specificata de tine. Am încercat toate metodele

| Bula a răspuns (pentru Claudiu1009):

Ori la setarile avansate, ori la ordinea de bootare (sau in ambele) trebuie sa apara unitatile (optice, floppy disk (FDD), hard disk-urile detectate.
Daca unitatea optica apare (la ordinea de boot-are), dar hard disk-ul nu, atunci sistemul nu comunica cu el.
Cauza poate fi un defect de contact la mufe sau insusi hard disk-ul defect.

Daca hdd nu se vede, incearca sa conectezi un alt hd, cunoscut ca fiind bun.

| PainTech a răspuns:

Uneori, in timpul partitionarii este necesar introducerea CD-ului cu drivere ( foarte rar, dar se intampla ).

| Claudiu1009 explică (pentru PainTech):

Nu a trebuit pana acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. verifica in bios daca nu cumva hdd-ul e pus pe raid, daca nu e atunci incearca sa il pui pe ide compatible mode, pentru hdd, chestii ca ahci sunt total degeaba, daca tot punctul asta nu se aplica, atunci...

trebuie sa ai un cd/stick/floppy cu driverele de sata
DAR
ma indoiesc de mi se INDOAIE SERIOS ca laptop-ul tau suporta windows 7

ori e prea vechi si prea exotic si setup-ul de la win7 nu il recunoaste
ori e prea nou si prea cu de la win 8 IN SUS asa ca facem pipi pe win7 ca nu ne doare

deci, cauta pe site-ul producatorului laptop-ului pentru support de win7 si drivere de win7 "initial setup", daca nu sunt atunci renunta (la win7)

daca ai fi postat modelul EXACT al laptop-ului, eu si altii am fi cautat pentru tine, dar LENEA E MARE SI UCIGATOARE!