| Pitbullllll a întrebat:

Fratilor vin si eu cu o problema cand incerc sa instalez windows 10 de pe stick pe un laptop, bag stick-ul in laptop apas f9 imi arata logo-ul de la windows 10 si dupa imi face ecranul negru pe care e o linie intermitenta, am incercat de nenumarate ori sa sterg windows-ul pe stick dar degeaba am crezut ca e de la laptop am incercat pe mai multe laptop-uri tot la fel face, care sa fie problema si cum o pot rezolva? Dau funda

7 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

E simplu omule tu ai incercat doar cu windows aici a fost greseala ta! da mai multe laptop-uri dar toate aveau windows!
Acum ca să îți explic mai clar dar pentru asta trebuie sa dai fuda. Acea partiție pe care a facut-o windows-ul in momentul in care ți-a pus kit-ul de instalare pe acel usb stick a fost făcută în așa fel să nu poată fi ștearsă prea ușor. are câțiva biti in coada partiției care spun tocmai lucrul asta drepturi...
Ca să nu te complic ci să îțî simplific lucrurile
acum exista următoarea rezolvare
te duci dai click dreapta pe my computer
apoi te duci la manadge
https://www.isunshare.com/......his-pc.png

apoi te duci la disk mandement
https://www.diskpart.com/......gement.gif

si stergi toate partițiile de pe acel stick
Apoi îi faci tot de acolo o partiție nouă pe care o și formatezi!
Dar voi generația asta mai tânără ese posibil să nu înțelegeți lucrurile simple.

Așa că încerc să îțî spun ceva și mai simplu de cât simplu

Ar mai exista o soluție
mergi pe https://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

iei acest progrămel cu care poți formata ca din fabrica orice de pe lumea acesta care se poate formata
ca si cand azi ai fi cumparat pentru prima data acel sick

cu acest programel poti sa formatezi si hdd-uri la care windwos-ul nu vrea sa se stearga
pentru a putea instala altul
cu acest programel poti sa formatezi tot ce vrei tu de pe planeta acesta

asa ca formatezi ce vrei tu usor simplu
apoi il mai formatezi inca o data din windows
pentru ca acest program nu iti creeaza si partitie
adica nu iti aloca litera la stick-ul respectiv

si gata ai castigat
sa strgat bingo

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Asta e link-ul pentru moca
https://hddguru.com/......p.4.40.exe

| Pitbullllll explică (pentru zilog):

Am incercat ambele variante niciuna nu a functionat, dupa acel program am stat 4 ore sa il formateze dar degeaba cand incerc sa dau click sa il formatez imi zice *windows nu a reusit sa termine formatare si la cealalta varianta imi spune ca formatarea nu s-a terminat cu succes, idea e ca nu il pot formata in NTFS

| marinaru777 a răspuns (pentru Pitbullllll):

Formateaza l in fat32, eventul poti sa schimbi apoi in ntfs dar poti cumpara si un stick de 16/32 gb e intre 30/50lei

| Pitbullllll explică (pentru marinaru777):

Am incercat acum cu un alt stick de 16 gb formatat in ntfs am incercat si cu media tool creation si cu imagine iso tot degeaba aceeasi eroare la mai multe laptop-uri tot black screen si liniuta intermitenta dupa afisarea logo-ului cu win 10, nu stiu ce sa mai fac va rog daca aveti o idee cum as putea repara eroarea

| marinaru777 a răspuns:

Windos ul de pe stick nu este ok, trebuie sa faci alt windows bootabil cu un program ca rufus de exemplu dar trebuie sa ai o imagine a windowsului 10 https://rufus.ie