| radutzu23 a întrebat:

Va rog frumos spuneti-mi niste pareri despre ce calculator mi-as putea face pe PIESE cu bugetul de 4000 LEI -4500.
Va multumesc frumos.De gaming cat-de-cat...

7 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Un i5 haswell refresh, un r9 280x si 8gb ram sunt de ajuns

| sltlp a răspuns:

Http://bit.ly/1mtHfS6
Cu banii aia faci gaming de tot ce vrei cu ultra. Am pus acolo un cpu i5 din ultima generatie(nu are ce cauta i7 in gaming). O placa video foarte foarte performanta, cat sa duci tot la ultra. 8gb ram si un hdd de 1000gb o sa fie ok. Pe viitor, eventual, faci upgrade cu un ssd si ala e.

| radutzu23 explică (pentru sltlp):

Dc sa nu pun i7?

| sltlp a răspuns (pentru radutzu23):

I7 nu inseamna decat 10% maxim performanta in plus. Si pierzi dupa 20% din gpu din diferenta de pret. I7 nu e pentru jocuri, si multi nu vor sa priceapa acest lucru simplu.
I5 si i7 sunt identice oarecum, insa i7 are o tehnologie HT folosita in randari, multitasking masiv si altele. Jocurile nu stiu asa ceva, deci is bani dati de pomana.

| radutzu23 explică (pentru sltlp):

ESti sigur SIGUR? atunci de ce cel mai bun allienware. are un I7 4960 si nu mai stiu cum. Si de ce nu are I5?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru radutzu23):

I7 este pentru programe de randare dar si pentru gaming, dar nu se merita sa dai 1000lei in plus doar pentru ca este "i7" in rest este la fel ca i5

Răspuns utilizator avertizat