| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumpărat un telescop astronomic ieftin și nu știu să îl montez sa privesc cerul cu el.
Cum se montează?
Acesta este telescopul de care zic:

https://www.emag.ro/......DJCTF0BBM/
.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Instructiuni de folosire https://pixeldrain.com/u/hcttwBeP

https://www.youtube.com/watch?v=z-P9sfaDAOM

Pare a fi o luneta cu o lentila convergenta ca obiectiv cu distanta focala de 360mm si diametru de 50mm si 2 oculare, unul cu distanta focala de 20mm care asigura o marire = 360/20 = 18 ori si un ocular cu distanta focala de 6mm care asigura o marire de 360/6 = 60 ori.

Are o prisma care actioneaza ca o oglinda si intoarce imaginea la pozitia normala, ca altfel s-ar vedea cu susul in jos. Are si un tub inversor care are 2 lentile si face acelasi lucru ca si prisma, intoarce imaginea la pozitia normala, deci se poate folosi luneta cu prisma plus ocular sau luneta plus inversorul plus ocularul (unul din cele 2 oculare).
Luneta plus inversorul si ocularul merge pentru observatii terestre, iar varianta luneta plus prisma plus ocularul pentru observatii astrale.
Deci fie il lasi cu prisma si pui unul din cele 2 oculare, fie scoti priusma, pui inversorul si unul din cele 2 oculare.

Daca pui luneta doar cu ocularul, fara sa pui intre ocular si luneta inversorul sau prisma, atunci imaginea se va vedea rasturnata.

Are si un filtru verde, cred ca pentru a mai micsora din luminozitate cand ne uitam la Luna sau la ceva mai luminos.

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Pai nu are instructiuni in cutie?