| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi reinstalez windowsul pe laptop. De cat imi recomandati sa fac local disk C? Am HDD-ul de 500 gb.

28 răspunsuri:
| TwoSlicesPizza a răspuns:

250 si 250
120 c(windows), 200 (jocuri sau ce vrei tu) si 170 (sau cat ti-o mai ramas, filmele, descarcarile.)

| anonimg a răspuns:

C: recomand de 200 GB.

| relian a răspuns:

De toti gb aia, nu faci nimic, nu faci partitii, lasi tot discul deschis.Partitiile sunt mofturi, sunt chestii demult fumate, sunt chestii demodate, au facut unia candva ca li s-a parut mai cool si de atunci s-a dus chestia din prost in prost laughing si uite asa persista si astazi laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru c: este mult suficient 100Gb.

Din spatiul ramas faci inca 2 partitii a cate 200Gb.
Prima partitie de 200Gb vei folosi pentru date (poze, muzica, documente etc. care sunt importante pentru tine si nu vrei sa le pierzi la o noua reinstalare.

Pe a doua partitie de 200Gb o rezervi doar sistemului automat de salvare, de unde se poate recupera windows-ul in caz de problema, fara re-instalare.

De fapt, pentru salvarile tale importante este mai indicat un al doilea hard disk (extern) pe care sa poti pastra tot ce ai mai important, chiar daca hard disk-ul din laptop se defecteaza.

| relian a răspuns (pentru relian):

Stii cum e ba Bula? Am vazut ca evaluezti tu raspunsuri ca eronate laughing te pomenesti ca te si pricepi la calculatoare rau de tot.
In sf ce voiam sa zic? Ai vazut chestia aia in RO,aia in care oamenii vopsesc cu var arborii? Sunt sigur ca tu crezi ca este un lucru foarte bun,dar afla ca si in cazul ala, tot un prost,habarnist din asta a venit cu ideea ca ar da mai bine, zicea el,el fiind un fel de militian, securist, deci total pe dinafara cu vegetatia cu arborii, dar daca lui i s-a parut ca e cool asa, asa sa facut.Si de atunci de la un tantalau,de la un prost sa ajuns la prosteala nationala laughing,ca sa vezi si tu ce chestie,exact ca sin cazul HIV dar exact la fel, daca unu a zis ca SIDA are cauza virusul HIV toata planeta a zis la fel ca ala laughing exact ca si cu datu cu var in RO.
Ca sa vezi cata prostie poate colcai pe planeta asta laughing acum mai nou sau de ceva ani umbla pe net, candva mergea pe jos, apoi calare, acum prostia e peste tot oriunde intorci capu vezi un prost laughing

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Ma intreb daca cei 200 gb nu sunt cumva prea mult spatiu rezervat protectiei unui sistem. happy Sigur, daca clonezi fizic partitia principala, e nevoie de spatiu, dar cred ca sunt programe (Norton Ghost), care lucreaza cu mai putina suprafata de stocare si poate pune clona pe dvd fara probleme.
Ai mare dreptate!winking Nici eu nu sunt adeptul unui hard cu o singura partitie. Cine spune ca 2 sau mai multe partitii pe un hard e o porcarie ori nu a avut probleme cu sistemul, ori nu a pretuit ceea ce avea stocat pe hard. Am pierdut 80 gb cu amintiri dragi, iar asta e o lectie dureroasa. big grin

| wpetterssone a răspuns:

Eu am pe laptop următoarele partiții: A: LFV: 16 GB, B: JV: 16 GB, C: Local Disk: 256 GB, D: DVD/CD, E: SKOLA: 64 GB, K: KTH: 32GB, disc liber: 128 GB.

Bula
| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Clonarea este buna, dar utilizatorul de rand nu stie s-o faca.
Windows 10 face salvari la fiecare instalare /upgrade si chiar si periodic (in functie de cum este reglat), iar cu un DVD de recuperare se poate repara usor sistemul la nevoie.

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Si ce spatiu ocupa Windows10 cu salvarile sale? (pentru cultura mea generala). big grin
Vorbim de System Restore, disponibil si pe sisteme de operare mai vechi, sau e o metoda mai noua prin care se poare reseta Windows-ul fara Cd/dvd? (ca in cazul telefoanelor/tabletelor).

| RAY a răspuns:

100 de gb, eu mereu asa fac, e destul spatiu

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Aia vezi cand creezi partitia C, nu vezi ca se fac mai multe

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Bula recomanda o partitie separata de 200 gb pentru "sistemul automat de salvare, de unde se poate recupera windows-ul in caz de problema, fara re-instalare."
Intrebarea mea era: De ce atat de mult? Cat ocupa salvarile automate facute de Windows?

Bula
| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Pe partitia C:, Windows 10 poate ocupa chiar si peste 50Gb cu upgrade-urile si programele instalate impreuna.
Pe partitia de salvare se face o "copie" de salvare primara, la care se adauga doar schimbarile ulterioare.
De asemenea, pe partitia de salvare se pot salva si fisierele personale (documente, poze etc.).

Din experienta si observatiile mele, acest raport de distribuire este rezonabil pe un laptop.
Pe un calculator, salvarea se face pe un al doilea hard disk, suplimentar, instalat doar in acest scop.

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc pentru lamuriri! happy Am ramas in epoca "XP si Windows7", de aceea noile tehnologii sunt usor "straine" pentru mine.winking

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Prin instalare de windows 10 prin uefi se creazamai multe partiti de salvare, nu e mult e putin, de ce asa mult? e mult cateva sute de mb sa fim serioi, nu uita de system restore

Bula
| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Nu esti singurul, si eu folosesc inca deseori XPwinking
Multe programe vechi si bune ruleaza doar pe XP, iar versiunile noi pur si simplu nu le pot face laughing

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Am auzit si de Acronis, dar, lucrand cu Norton si facand o treaba buna, nu am fost interesat sa caut alternative (care sunt convins ca au avantajele lor).

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Eu nu am antivirus

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Nu vrei sa treci pe ssd?

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

laughing Sincer? Ma tem de SSD! laughing Din cate stiu, e ca un stick mai mare. Are beneficiile lui (viteza, capacitate, performanta), dar cand e vorba sa cedeze (din diverse motive), recuperarea datelor de pe el nu e tocmai la indemana oricui. Poate sunt si o fire mai conservatoare, dar hardul "cu platane" mi se pare mai de incredere in aceasta privinta. Poate sunt eu prost documentat...

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Le poti avea pe ambele, ssd =windows, hdd =date

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Din pacate, unele programe importante (browsere-le de incredere) au oprit actualizarile lor pentru aceste sisteme de operare invechite. Iar efectele se vad. De voie, de nevoie, la un moment dat va trebui sa migram total catre Windows 8 sau 10. Am un sistem cu i3, dar asa de bine ma simt pe Windows Xp (sau Windows7), incat nu simt nevoia sa pun sistem mai nou, care imi incarca inutil pc-ul. happy

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Cum te protejezi daca nu ai antivirus? Si cel mai vigilent utilizator poate scapa un click pe surse nesigure. big grin De aceea, preventiv, eu mi-am instalat unul.
Pot convietui un hdd si un ssd, dar nu lucrez cu cantitati mari de date, ca sa-mi doresc 2 dispozitive de stocare. Apropo, am hard de 250 gb si sunt multumit momentan.
Voi fi obligat sa trec pe ssd cand vor disparea definitiv hdd-urile.

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Addblock,ublock nu intru pe site urii periculoase

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si daca nu faci partitii ce se intampla? Eu nu am.

Bula
| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Instaleaza pe un alt hard disk un Linux Mint pentru browsing, iar la pornire alegi discul cu care sa booteze sistemul (din meniul PC-ului sau din boot-menu a Linuxului (apare automat daca "vede" la instalare windows-ul deja instalat).
Astfel poti avea rapiditate si mai mare pe net si-ti poti folosi si XP-ul (cu folosire net redus la minim).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

100 ~ 128 GB ar trebui să fie suficienți pentru C: