| Anonim0204 a întrebat:

Windows 10 sau 8?

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Uite asculta-ma pe mine te rog, stiu ce vorbesc

Windows 8.1 este cel mai rapid Windows de pana acum

De ce?
Ei bine Windows 10 si Windows 8.1 folosesc acelasi core si cel mai bun dealtfel (da mai bun decat cel de pe Windows 7), dar acum o sa ma intrebi, bun dar de ce Windows 7 este mai rapid decat 10 daca Win 10 are un core mai bun.Este simplu Windows 7 este foarte simplu, fara multe feature-uri nefolositoare ca pe Windows 10 si automat, chiar daca core-ul este putin mai prost il ajuta lipsa caturilor.

LA FEL ESTE SI CU WIN 8.1
Windows 8.1 are si un core mai rapid decat 7 si nu este nici plin de cacaturi precum 10.
Windows 8.1 a imprumutat din fericire de la 10 decat design-ul in restul este Windows 7 cu un core mai bun si suport pentru inca 2 ani parca.

Windows 8.1 este atat de rapid incat se misca ecelent si cu un HDD in schimb Win fara fara SSD este aproape inutilizabil.

Uite eu am SSD imi duce Win 10 destul de bine, cat sa nu ma plang, dar chiar si asa este clar vizibil ca 8.1 este mai rapid

P.S Acum nu folosesc Windows, folosesc KDE Plasma, dar daca ar fi sa ma intorc la Windows, fara indoiala 8.1

32 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda,bine de stiut faza cu Total Commander

Si stiu ca ma pot intoarce, oricum daca vreau iau un ISO de pe net cu 1809 si gata, dar in momentul de fata nu vad de ce sa ma mai intorc pe pe Windows.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Fa un test foarte simplu - ai sa zicem 10.000 de fisiere cu numele gen 00001 - Litoral.jpg. 10000 - Litoral.jpg si vrei sa le redenumesti in 00001. Costinesti 2019.jpg. 10000. Costinesti 2019.jpg. Cit dureaza in Windows Explorer si cit dureaza in Total Commander? happy (Ctrl + M pentru excelentul Multi-rename tool!) De clientul FTP integrat si multe altele nici nu mai discut.