| Radeas1 a întrebat:

Windows Sau Linux?
Ce windows/ce distro aveti?
De ce?

Eu am WIndows 7 si Linux Mint Live DVD.
Parerea mea e ca amandoua. Daca Linux ar suporta jocuri macar pana in 2005 l-as lua cu mare placere. Dar problema e urmatoarea : Niciodata Linux n-o sa intreaca Windows la Hardware. Daca ar fi jocuri de Windows suportate pe Linux fara emulatorul Wine as alege Linux fiindca este mai stabil, mai bun si mai usor de folosit. Problema e ca Wine creaza lag in jocuri cu cerinte mici. O sa mai incerc.Eu aleg Linux pentru tot ce fac (internet, mess, munca) iar Windows pentru jocuri. Linux este superior Windows pentru ca sunt peste 100 distro linux diferite si toate sunt stabile. Windows e superior decat la Gaming, iar eu am 3-5 ore gaming pe zi iar restul cam de 8 ore il am pe Linux. Deci...In mare eu aleg Linux 75% si Windows 25%. Windows e instabil (erori de la orice rahat), cu virusi (antivirusul mananca memorie ca nesatulul) si cu alte dracovenii, merge mai greu dupa un timp, trebuie n' programe de optimizare, dupa un timp trebuie totul cat mai light (dezactivare efecte, aero). Da, eu folosesc windows mult timp, nu sunt un fanboy inrait sa spun ca celelalte sisteme de operare sunt de rahat. Linux..Pai e mai greu ca interfata pentru incepatori, e mai greu de scris in consola, nu e prea folosit ca sistem de operare principal (eu la munca nu ma pot duce cu ceva facut in linux care nu are format de windows), e mai usor de hackerit (n-are un firewall foarte bun), sunt vreo 10 virusi si de Linux (a inceput sa fie mai folosit), e greu de ales care distro e mai buna pentru tine. Acum partile bune : Windows are o interfata user-friendly si pentru unul care acum si-a luat PC, e foarte foarte poate cel mai bun pentru jocuri, daca stii sa il menajezi tine mult, ultimele versiuni nu dau BSOD-uri, poate fii folosit si de un copil, e folosit in majoritatea firmelor. Linux merge repede si peste cativa ani, decat un prost poate sa il defecteze, nu are foarte multi virusi, e GRATUIT, este foarte bun pentru browsing, se misca rapid, e bun pentru calculatoare sub 1 GB ram, unele distro au o interfata prietenoasa.

Acum cred ca sunt cam 50% pentru fiecare. Astept si parerile voastre.

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Treaba cu hardware nu are absolut nici o legatura cu windowsul sau linuxul. poate partea software.
mie imi merg si jocuri ca starcraft 2 prin wine care cer destul de multe resurse.

exe-urile nu o sa mearga fara un program cadru ca wine pentru ca au o arhitectura diferita

in ciuda lipsei de jocuri perfer un distro de linux decat un windows. am fost si am ramas cu ubuntu inca de la primele versiuni cand trebuia sa instalezi totul din linia de comanda... aah ce vremuri

| Braunion a răspuns:

Ubuntu sau Windows 8

Problema e ca la Windows trebuie sa platesti licenta ca sa faci ce vrei pe cata vreme Ubuntu este Open Source.